W Łodzi informatycy zarabiają mniej. To przyciąga inwestorów

• Dynamizm, rozwój, zmiana to podstawowe słowa kojarzące się z Łodzią.
• Intensywnie rozwija się sektor nowych technologii, dzięki szerokiej bazie edukacyjnej, atrakcyjnym wynagrodzeniom i dostępie do wykwalifikowanych specjalistów i menedżerów IT.
• Łódzcy pracodawcy pozytywnie oceniają współpracę z administracją publiczną.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

W Łodzi informatycy zarabiają mniej. To przyciąga inwestorów

PODZIEL SIĘ


Autor: jk

8 lip 2016 10:29


Jak wynika z raportu „Łódź miastem nowych technologii”, przeprowadzonego przez Antal i Urząd Miasta w Łodzi potencjał edukacyjny w tym obszarze jest oceniany bardzo wysoko. Pracodawcy twierdzą, że wyższe uczelnie zapewniają odpowiednio wyedukowaną kadrę.

Łącznie w mieście uczy się blisko 81 tysięcy studentów (rok akademicki 2015/2016), a rocznie uczelnie kończy prawie 22 tysięcy młodych ludzi gotowych do podjęcia pracy (rok akademicki 2014/2015). Kwitnie też współpraca biznesu ze szkolnictwem wspierana programami Urzędu Miasta, np. „Młodzi w Łodzi”.

Czytaj też: Łódź staje się centrum branży IT, BPO i SCC. Powstanie tu 3,5 tys. nowych miejsc pracy

- Wartym przedstawienia jest z pewnością Centrum Technologii Informatycznych, nowa jednostka Politechniki Łódzkiej, której zadaniem jest wspieranie dydaktyki w obszarze ICT1. Nowoczesne laboratoria są dostępne dla studentów wszystkich wydziałów Uczelni – podkreśla Agnieszka Brzękowska z biura obsługi inwestora i współpracy z zagranicą Urzędu Miasta Łodzi.

Specjaliści IT w Łodzi

Dla pracodawców ważnym czynnikiem atrakcyjności inwestycyjnej jest poziom oferowanych płac w regionie. Wynagrodzenia specjalistów i menedżerów IT w Łodzi są ok. 15 proc. niższe niż w pozostałych regionach Polski dysponujących wykwalifikowaną kadrą. Średnia wynagrodzeń pracowników IT w Łodzi plasuje się na poziomie 11 800 zł brutto.

- Samym pracownikom niższe stawki rekompensują niższe koszty życia, co wskazali badani respondenci. Oceniają je jako niewysokie i pozwalające na satysfakcjonującą dystrybucję zarobków. Jest to jedna z najważniejszych zalet miasta przekładająca się bezpośrednio na wyższy poziom domowego budżetu mieszkańców – podkreśla Agnieszka Wójcik, market research manager, Antal.

Podobnie wysoko ocenione zostały możliwości rozwoju zawodowego, które są w Łodzi obecnie duże, dzięki dynamicznemu rozwojowi łódzkiego biznesu. Respondenci wysoko oceniają również możliwości edukacyjne i życie kulturalne miasta. Dlatego też zapewne 15 proc. badanych specjalistów i menedżerów dla atrakcyjnej oferty pracy rozważyłoby relokację do Łodzi. 17 proc. respondentów pozostaje na ten moment niezdecydowanych.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.