W Łodzi będą zatrudniać młodych bezrobotnych

• Prawie 8,4 mln zł dotacji z Funduszu Pracy na stworzenie miejsc pracy dla bezrobotnych do 30 roku życia uzyskał w tym roku łódzki Urząd Pracy.
• Kwota pozwoli na wsparcie pracodawców w pokryciu kosztów rocznego zatrudnienia ok. 300 osób.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

W Łodzi będą zatrudniać młodych bezrobotnych

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

25 lut 2016 16:50


- Podstawowy warunek jest jeden - pracodawca musi zagwarantować pracownikowi minimum dwuletnie zatrudnienie - z czego rok jest finansowany ze środków Funduszu Pracy. Zdajemy sobie sprawę, że w Łodzi wciąż brakuje miejsc pracy, mimo że bezrobocie spadło poniżej 9,5 proc. i wciąż wykazuje tendencję spadkową. Łódź powoli wychodzi z trudnej sytuacji, którą mieliśmy jeszcze kilkanaście lat temu, gdy bezrobocie sięgało 35 procent - poinformowała prezydent Łodzi Hanna Zdanowska.

Zdaniem dyrektora Biura Promocji Zatrudnienia Piotra Borsa, nowa forma wsparcia sprawi, że młodzi ludzie wkraczający na rynek pracy będą dostawać umowy o pracę, zamiast często stosowanych przez pracodawców tzw. umów śmieciowych.

- Każdy pracodawca, który zgłosi się do Urzędu Pracy i zadeklaruje chęć zatrudnienia osoby do 30 roku życia dostanie pokrycie części składek i wynagrodzeń do wysokości minimalnej płacy na 12 miesięcy - co nie oznacza, że musi płacić minimalne wynagrodzenie; chcielibyśmy nawet, aby było ono większe. Umowa, którą przedsiębiorca z nami zawrze, zagwarantuje, że przez kolejny rok będzie zobowiązany do samodzielnego utrzymania tego stanowiska - podkreślił Bors.

Refundacja części kosztów poniesionych na wynagrodzenia, nagrody oraz składki na ubezpieczenie społeczne to nowy instrument wsparcia dla pracodawców oraz przedsiębiorców, którzy zatrudnią skierowaną przez powiatowy urząd pracy osobę bezrobotną do 30 roku życia. Korzystający z niego pracodawcy zobowiązani są zatrudnić skierowaną osobę bezrobotną w pełnym wymiarze czasu pracy na rok - z refundacją kosztów - oraz we własnym zakresie utrzymać zatrudnienie po upływie tego okresu przez kolejny rok. Umowa nie zostanie zawarta, jeżeli przez ostatnie 6 miesięcy przed złożeniem wniosku w przedsiębiorstwie nastąpiło zmniejszenie zatrudnienia z przyczyn dotyczących zakładu pracy.

Zainteresowanie łódzkich pracodawców udziałem w programie jest duże - od początku roku wnioski w Urzędzie Pracy złożyło ok. 120 podmiotów na kwotę 4,9 mln zł. Jak dodał Bors, w razie potrzeby prezydent miasta wystąpi o kolejne środki na realizację programu.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.