PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

W listopadzie bezrobocie nieznacznie wzrosło. W którym województwie najbardziej?

  • PTWP - PulsHR
    PW
  • 5 gru 2019 19:22

O 10,2 tys. wzrosła liczba osób bezrobotnych w końcu listopada 2019 roku (850,7 tys.) w porównaniu z końcem rekordowego na przestrzeni ostatnich 30 lat października 2019 (840,5). Wzrost liczby bezrobotnych odnotowano w prawie wszystkich województwach. Na szczęście nie są to duże różnice.

W listopadzie bezrobocie nieznacznie wzrosło. W którym województwie najbardziej?
Adobe Stock
REKLAMA

Spadek bezrobocia w listopadzie jest zjawiskiem rzadkim i począwszy od 1990 r., czyli na przestrzeni 30 lat, spadek bezrobocia w tym miesiącu odnotowano tylko 4 razy, w 1994 r., 2006 r., 2007 r. i 2017 r., ale wówczas liczba bezrobotnych była znacznie wyższa niż obecnie. Począwszy od 1990 roku, nigdy poziom bezrobotnych w listopadzie nie był tak niski – poinformowała 5 grudnia minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg.

Ze wstępnych danych opublikowanych przez MRPIPS wynika, że bezrobocie było w listopadzie nieco wyższe niż w rekordowym październiku, ale za to wyraźnie niższe od tego z listopada 2018 roku - o prawie 100 tys. (10,5 proc.). W ciągu ostatnich 30 lat w jedenastym miesiącu roku nigdy nie było tak niskie jak obecnie

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Stopa bezrobocia wyniosła w końcu listopada 5,1 proc. (październik: 5 proc.). 

Nieznaczny wzrost nastąpił na terenie 15 z 16 polskich województw. 

- Najsilniejszy wzrost procentowy odnotowany został w województwach: lubelskim – o 2,5 proc. (1,7 tys. osób), świętokrzyskim – o 1,9 proc. (0,8 tys. osób), warmińsko-mazurskim – o 1,8 proc. (0,8 tys. osób). Tylko w województwie lubuskim odnotowano spadek liczby bezrobotnych, ale był on znikomy – o 9 osób - informuje resort rodziny, pracy i polityki społecznej. 

Czytaj też Marlena Maląg: Z końcem prac sezonowych bezrobocie będzie rosnąć.

Najniższa stopa bezrobocia (2,8 proc.) utrzymuje się w województwie wielkopolskim, najwyższa z kolei na Warmii i Mazurach (8,7 proc.).

Więcej informacji ministerstwa na temat bezrobocia w dziale multimedia

- Spadek liczby wolnych miejsc pracy w listopadzie br. w porównaniu do miesiąca poprzedniego odnotowano we wszystkich województwach i oscylował w przedziale od 1,1 proc. (spadek o 77 ofert) w województwie zachodniopomorskim do 42,1 proc. (spadek o 2,5 tys. ofert) w województwie kujawsko-pomorskim - wyliczyło ministerstwo. 

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: W listopadzie bezrobocie nieznacznie wzrosło. W którym województwie najbardziej?

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA
  • PARTNER SERWISU partner portalu

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA