PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Barometr zawodów na 2018 r.: W których zawodach najtrudniej, a w których najłatwiej znaleźć pracę?

  • Autor: PAP/AT
  • 11 gru 2017 13:10

Nauczyciel przedmiotów ogólnokształcących, filozof, historyk, politolog i kulturoznawca - przedstawiciele tych zawodów będą mieć problem ze znalezieniem pracy. Natomiast na brak ofert pracy nie będą narzekać m.in. budowlańcy, lekarze, programiści, opiekuni osób starszych, kierowcy, elektrycy, cukiernicy, kosmetyczki, krawcy, kucharze, pomoce kuchenne, sprzedawcy oraz kasjerzy.

Barometr zawodów na 2018 r.: W których zawodach najtrudniej, a w których najłatwiej znaleźć pracę?
Obecna sytuacja na rynku pracy zmierza ku rynkowi pracownika (fot.shutterstock)
REKLAMA

• Z roku na rok zmniejsza się liczba zawodów nadwyżkowych, czyli tych, w których znalezienie pracy może być trudniejsze - podał Wojewódzki Urząd Pracy (WUP) w Katowicach w wydanym "Barometrze zawodów" na 2018 r. dla woj. śląskiego.

• Obecnie jest ona marginalna - podał WUP.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

• W dorocznym "Barometrze zawodów" wskazano profesje, w których w 2018 r. prognozuje się deficyt, równowagę i nadwyżkę.

Jak tłumaczył rzecznik urzędu Arkadiusz Kaczor, wynika to m.in. z "bardzo dobrej" obecnej sytuacji na rynku pracy w woj. śląskim z 5,2-procentową stopą bezrobocia, która sprawia, że "rynek pracy chłonie pracowników w zasadzie w każdym zawodzie".

W dorocznym "Barometrze zawodów" wskazano profesje, w których w 2018 r. prognozuje się deficyt, równowagę i nadwyżkę.

W tej ostatniej kategorii znalazły się tym razem tylko dwie profesje: nauczyciele przedmiotów ogólnokształcących oraz filozofowie, historycy, politolodzy i kulturoznawcy. Oznacza to, że w zawodach tych znalezienie pracy może być trudniejsze ze względu na małe zapotrzebowanie oraz wielu kandydatów chętnych do podjęcia pracy i spełniających wymagania pracodawców.

Rzecznik podkreślił jednak, że przy obecnej sytuacji na rynku pracy w regionie, kwalifikacja wspomnianych zawodów do tej kategorii nie oznacza, że osoby te bardzo długo nie będą mogły znaleźć pracy.

Czytaj też: Pracowników nie brakuje. Trzeba tylko o nich zadbać

Arkadiusz Kaczor wskazał też na możliwości przekwalifikowania się bądź przejścia różnego rodzaju szkoleń, co również w jego ocenie pozwoli tym osobom na szybsze znalezienie pracy. "Już nie ma tak, że od początku do końca naszej kariery pracujemy w jednym zawodzie, tylko zmieniamy branżę, zawody. To nic nowego, trzeba się do tych realiów rynkowych przyzwyczaić" - zaznaczył.

Z kolei komfortową sytuację na rynku pracy w 2018 r. będą mieli m.in. budowlańcy, kierowcy, elektrycy, cukiernicy, kosmetyczki, krawcy, kucharze, pomoce kuchenne, sprzedawcy oraz kasjerzy.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Barometr zawodów na 2018 r.: W których zawodach najtrudniej, a w których najłatwiej znaleźć pracę?

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA
  • PARTNER SERWISU partner portalu

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA