PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

W IT atmosfera się zagęszcza. Pracodawcy mają ogromne obawy

 • jk
 • 4 lis 2022 13:45

Obawy pracodawców z IT budzą wojna w Ukrainie, inflacja czy wciąż jeszcze nieprzegonione widmo pandemii. Software house’y raczej nie boją się o swoje cyberbezpieczeństwo, za to sen z powiek spędzają im presja płacowa czy zagadnienie retencji pracowników.

W IT atmosfera się zagęszcza. Pracodawcy mają ogromne obawy
Skutkiem wywołanej przez Rosję wojny jest zwiększone ryzyko cyberataków (Fot. Shutterstock)
REKLAMA
 • Dla 2/3 firm zrzeszonych w SoDA największym wyzwaniem pozostaje kwestia wynagrodzeń. Aż 64 proc. respondentów ma pesymistyczne przewidywania co do wpływu inflacji na ich działalność.
 • Według "Raportu Płacowego" SoDA przedsiębiorstwa IT planują zwiększenie wynagrodzeń przeciętnie o 16 proc., co w obliczu inflacji może nie zaspokoić ich oczekiwań.
 • Niemal wszyscy zrzeszeni w SoDA przedsiębiorcy planują w 2023 roku zwiększyć zatrudnienie, z czego większość nie bardziej niż o 30 proc. To może jeszcze bardziej utrudnić rekrutację.

Kiedy Software Development Association Poland (SoDA) przygotowywało "Barometr Nastrojów", prognozowano, że miarodajna dla branży IT gospodarka Wielkiej Brytanii wejdzie w recesję na skutek wysokiej inflacji, a Bank Anglii podniesie główną stopę procentową o 50 pkt. bazowych. Dzisiaj już wiemy, że te prognozy się ziściły, a w Anglii przewidywany jest pierwszy od dawna ujemny wzrost PKB.

Inflacja może zabrać najlepszych specjalistów

Nic więc dziwnego, że dla 2/3 firm zrzeszonych w SoDA największym wyzwaniem pozostaje kwestia wynagrodzeń. Aż 64 proc. respondentów ma pesymistyczne przewidywania co do wpływu tego czynnika na ich działalność. Obawiają się, że na skutek galopującej inflacji nie będą w stanie podołać presji płacowej i w efekcie stracą najlepszych specjalistów.

Z drugiej strony szybko spadająca wartość pieniądza skłania do renegocjowania z klientami nie tylko cen, ale także zakresu usług, które mogą być świadczone w ramach uzgodnionych stawek.

– To bardzo złożone zagadnienie. Podnosić stawki zaufanym odbiorcom usług, ryzykując, że znajdą dla siebie tańszą alternatywę? Inwestować w przygotowanie ofert i starać się pozyskiwać nowych nabywców? Oczywiście, stały portfel klientów gwarantuje nam większą stabilność i tak też uważa 42 proc. respondentów w przygotowanym przez nas Barometrze Nastrojów. A jednak 28 proc. optymistycznie postrzega wpływ przyszłych, nowych kontraktów na działalność swoich firm – komentuje Maciej Wilczyński, partner zarządzający w firmie Valueships, która była partnerem badawczym przy przygotowywaniu omawianych raportów.

Czytaj też: To najpopularniejszy kierunek studiów. Kuszą ponadprzeciętne zarobki

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (4)

Do artykułu: W IT atmosfera się zagęszcza. Pracodawcy mają ogromne obawy

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • Kierowca Tira 2022-11-05 12:46:52

  Jak tylko dowiedzialem sie, ze wioze czesci komputerowe to podwyzka o 2000 pln. Przeciez Ci z IT tyle zarabiaja.

 • Tomek 2022-11-04 20:40:46

  A powinni obawiać się w pierwszej kolejności kryzysu. Jak nie będzie zapotrzebowania na usługi IT i nowe systemy to nagle okaże się że programistów jest za dużo. Za oceanem już rozpoczęła się fala zwolnień.

  • Skirge 2022-11-07 11:17:57

   Systemy IT wdraża się by rosnąć albo przynajmniej oszczędzać więc nie

 • Marek 2022-11-04 19:20:07

  J€&bać software housy.

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA