PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

W Holandii nie ma zawodu, w którym nie brakowałoby rąk do pracy

  • Autor: PAP/JP
  • 22 wrz 2022 13:19

Niedobór na rynku pracy w Holandii jest dwukrotnie większy niż w ubiegłym roku - informuje w czwartek Agencja Ubezpieczeń Pracowniczych (UWV). Braki kadrowe wzrosły do tego stopnia, że w drugim kwartale niedobory wystąpiły we wszystkich 92 grupach zawodowych.

W Holandii nie ma zawodu, w którym nie brakowałoby rąk do pracy
Największy niedobór występuje obecnie wśród inżynierów, elektryków, mechaników maszyn, pielęgniarek i programistów (fot. Shutterstock)
REKLAMA

UWV oblicza niedobór na podstawie liczby nieobsadzonych wakatów i liczby osób, które otrzymywały zasiłek dla bezrobotnych krócej niż sześć miesięcy.

"Podczas gdy liczba wakatów wzrosła o 44 procent, liczba osób pobierających zasiłki dla bezrobotnych spadła o 31 procent. Niedobór na rynku pracy był więc dwukrotnie większy niż rok wcześniej" - wskazuje agencja.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Czytaj też: Ukraińcy świetnie odnajdują się w Holandii. Pracuje już 40 proc. uchodźców

Frank Verduijn z UWV cytowany w komunikacie prasowym wskazuje, że firmy we wszystkich sektorach cierpią obecnie na braki kadrowe, co ma negatywny wpływ na wzrost gospodarczy.

Z raportu wynika, że największy niedobór występuje obecnie wśród inżynierów, elektryków, mechaników maszyn, pielęgniarek i programistów.

Czyta też: Paradoks na rynku pracy. Brakuje rąk do pracy, a część młodych nie robi nic

O ile na początku tego roku nie brakowało pracy dla przewodników wycieczek, malarzy, robotników budowlanych i kierowców, o tyle braki te dotarły również do tych zawodów w połowie roku - wskazuje UWV.

"Niedobór na rynku pracy ma coraz bardziej negatywne konsekwencje dla gospodarki" - podkreśla w komentarzu do wyników badań dziennik "NRC" i jako przykłady podaje mniejszą liczbę pociągów i kolejki na lotnisku Schiphol, które są spowodowane brakami kadrowymi.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: W Holandii nie ma zawodu, w którym nie brakowałoby rąk do pracy

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • eutanazista 2022-09-22 18:51:25

    Wincyj aborcji i eutanazji! Wincyj!

REKLAMA
  • PARTNER SERWISU partner portalu

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA