W Europie brakuje aż 500 tys. informatyków

Dynamicznie rozwijający się w Polsce sektor nowoczesnych usług biznesowych, podobnie jak w innych krajach Europy, wciąż boryka się z deficytem specjalistów, szczególnie w zakresie IT.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

W Europie brakuje aż 500 tys. informatyków

PODZIEL SIĘ


Autor: Wnp.pl

wnp.pl

19 lut 2016 10:52


Według szacunków m.in. ABSL (Związek Liderów Sektora Usług Biznesowych), w Polsce od ręki można by zatrudnić ok. 50 tys. wykwalifikowanych pracowników dla tego segmentu rynku pracy.

Z kolei według raportu Komisji Europejskiej „E-skills for job in Europe” na europejskim rynku pracy brakuje aż 500 tys. specjalistów w branży IT.

Co istotne, z danych GUS wynika, że na kierunkach informatycznych w roku akademickim 2013/14 studiowało 70,6 tys. osób, a liczba absolwentów wyniosła 13,7 tys.

W obliczu ogromnego zapotrzebowania rynku pracy na specjalistów w zakresie IT należy podjąć działania, które przyczynią się do poprawy tej sytuacji, alarmuje polska firma informatyczna Transition Technologies.

Jednym z rozwiązań są działania skierowane do uczniów szkół gimnazjalnych lub ponadgimnazjalnych, w tym program edukacyjny: „Zaprogramuj swoją przyszłość.” Jest on już realizowany w Koszalinie, a w przyszłości będzie wdrażany także w innych miastach Polski.

Cały artykuł znajdziesz tutaj.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.