PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

W czerwcu liczba bezrobotnych na Podkarpaciu spadła o 2,3 tys. osób

  • Autor: PAP/AKC
  • 13 lip 2022 8:33

W czerwcu 2022 r. liczba bezrobotnych na Podkarpaciu zmniejszyła się o 2,3 tys. osób. Bez pracy w regionie pozostaje ponad 69 tys. osób - poinformował dyr. Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Rzeszowie Tomasz Czop.

W czerwcu liczba bezrobotnych na Podkarpaciu spadła o 2,3 tys. osób
W ocenie Czopa w regionie warto kształcić się na dekarza, betoniarza-zbrojarza czy brukarza (fot. unsplash)
REKLAMA

Dodał, że stopa bezrobocia w końcu czerwca może wynieść 7,3 proc. Na koniec maja było to 7,5 proc.

Czop zaznaczył, że trend spadkowy bezrobocia widać również w porównaniu z czerwcem roku 2020, wówczas bez pracy było ponad 86 tys. osób, i do tego samego miesiąca w 2021 r., kiedy osób bezrobotnych było niemal 81 tys.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Dyr. rzeszowskiego WUP podkreślił, że ofert pracy w podkarpackich pośredniakach w czerwcu br. było o 1020 mniej niż w maju br. "Może to wynikać z faktu poszukiwania pracy bez pośrednictwa powiatowych urzędów pracy (PUP),a przez internet czy sieć kontaktów osobistych" - powiedział.

Tylko w czerwcu 2022 r. pracodawcy zgłosili do PUP 3968 ofert. W maju br. ofert było 4988 ofert, w czerwcu 2021 r. - 4578 ofert, a w czerwcu 2020 - 3030 ofert.

Jak przyznał Czop, spadek bezrobocia następuje zwykle sezonowo, aż do grudnia, a najbliższy wzrost może nastąpić w styczniu lub w lutym 2023 r. "Następne miesiące powinny przynieść kolejne spadki" - stwierdził.

Czytaj też: Mamy rekordowo niskie bezrobocie. W Polsce potrzeba rąk do pracy

Czop przyznał, że w regionie rynek pracy tworzy przede wszystkim Rzeszów i powiaty mielecki, dębicki, stalowowolski i Krosno.

"Najtrudniejsza sytuacja jest w powiatach pozbawionych przemysłu i produkcji high-tech. Są to od wielu lat te same powiaty, rolnicze z dodatkiem funkcji turystycznej i walorów krajobrazowych. Są to takie powiaty, jak: brzozowski, niżański, bieszczadzki, leski, lubaczowski i przemyski" - wymienił.

W ocenie Czopa w regionie warto kształcić się na dekarza, betoniarza-zbrojarza czy brukarza. "Znalezienie tych fachowców do pracy z posiadanymi umiejętnościami od czasu pandemii graniczy z cudem" - dodał.

Z powodu wojny na Ukrainie poszukiwani są również kierowcy, zwłaszcza z różnymi uprawnieniami. Potrzebni są także specjaliści logistyki i osoby pracujące bezpośrednio przy produkcji.

"Brakuje też osób z uprawnieniami i doświadczeniem na przykład w sektorze medycznym czy specjalistów budownictwa lądowego" - zaznaczył Czop. 

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: W czerwcu liczba bezrobotnych na Podkarpaciu spadła o 2,3 tys. osób

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA
  • PARTNER SERWISU partner portalu

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA