×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Videorozmowa kwalifikacyjna, czyli nowe trendy na rynku pracy

  • Autor: pt
  • 14 cze 2017 11:50

Rozmowy kwalifikacyjne w formie video szybko stają się popularne na rynku pracy. Dlaczego? Przede wszystkim ze względu na niższe koszty, oszczędność czasu i zasobów, a także większą wydajność.

Videorozmowa kwalifikacyjna, czyli nowe trendy na rynku pracy
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.

• Z przeprowadzonych badań wynika, że w 2016 roku aż 63 proc. przedsiębiorców i firm korzystało z wywiadów wideo, by zatrudnić osoby na stanowiska kierownicze i średniego szczebla.

• 84 proc. respondentów zatrudniło od 1 do 50 pracowników właśnie w ten sposób .

• Co więcej, 90 proc. osób deklaruje, że skorzysta z tej technologii w 2017 r.

 

Na czym właściwie polega fenomen nowego trendu i dlaczego nie możemy go zignorować?

Obecnie wszyscy korzystamy z wideo rozmów. Skype, FaceTime, Snapchat, relacje na Instagramie – nie opisujemy już jedynie słowem, ale głównie obrazem. Wideo staje się najczęściej używaną formą komunikacji, która łączy ludzi z całego świata.

- Dzisiejszy rynek rekrutacji przeniósł się dużej mierze do świata digital - mówi Michał Młynarczyk, prezes Devire.

Jak wskazują dane StatCounter w październiku po raz pierwszy to nie komputery a urządzenia przenośne królowały w zakresie korzystania z internetu. Większość, czyli ponad 51 proc. danych, przetworzono na tabletach i smartfonach.

- Ten trend widać również na rynku rekrutacji. Coraz więcej kandydatów aplikuje mobilnie, rozmowy kwalifikacyjne odbywają się z użyciem wideo, a proces selekcji kandydatów skracany jest do minimum dzięki specjalistycznym programom i technologiom – dodaje Michał Młynarczyk.

Oszczędność czasu i zasobów

Zaplanowanie i przeprowadzenie pierwszych spotkań między kandydatem a pracodawcą jest jednym z głównych powodów opóźnień i strat finansowych dla firm. Z badań wynika, że dwie najczęstsze przeszkody uniemożliwiające firmom realizację strategii w 2016 r. to ograniczenia budżetowe i brak wykwalifikowanego personelu (41 proc. )

Selekcja i wywiady przesiewowe są często drogie i czasochłonne, a przedłużający się proces rekrutacji jest obecnie największą bolączką firm rekrutacyjnych i przedsiębiorców. Statystyczny kandydat, który zmienia pracę ma średnio 3-4 oferty, natomiast decyzję podejmuje najczęściej w przeciągu 2-3 tygodni - jak wynika z danych Devire.

W sytuacji, gdy pracodawca zwleka, lub nie jest w stanie spotkać się z kandydatem ze względu na różne czynniki zewnętrzne (np. miejsce zamieszkania, odległość, czy wyjazd służbowy) narażony jest zarówno na koszt utraty dobrego kandydata, jak i koszt utraconych korzyści dla firmy. W takim przypadku, wykorzystanie technologii i wideo rozmowy pozwala na zredukowanie ewentualnych strat do minimum.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Słowa kluczowe

Więcej

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Videorozmowa kwalifikacyjna, czyli nowe trendy na rynku pracy

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • jan 2017-06-15 13:27:50

    to mierzenie mimiki twarzy kandydata i jego gestów to pseudonauka i powinna byc zakazana przez prawo a jej stosowanie powinno byc karalne. niczym sie to nie rózni od pseudonauki stosowanej kiedys przez nazistów do swoich eksperymentów na żydach w czasie 2 wojny. naziści mierzyli czaszki ludzi i na tej podstawie odczytywali czyjś charakter. mierzenie mimiki przez systemy sztucznej inteligencji niczym sie od tego nie różni. jest to wysuwanie falszywych wnioskow wedlug wskazan sztucznej inteligencji. taka frenologia 21 wieku.

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA