USA, rynek pracy: Słabsze wyniki zwiększyły niepewność

• Słabsze wyniki z amerykańskiego rynku pracy za maj zwiększyły niepewność, co do perspektyw gospodarki USA.
• Ponadto - w ocenie Rezerwy Federalnej - stanowiły argument za pozostawieniem bez zmian stóp procentowych w czerwcu - wynika z raportu z ostatniego posiedzenia Fed.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

USA, rynek pracy: Słabsze wyniki zwiększyły niepewność

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/AT

7 lip 2016 9:11


„Członkowie Fed generalnie zgodzili się, że nie należy przesadnie reagować na jeden lub dwa raporty z rynku pracy” – napisano w minutkach.

Jednocześnie członkowie Fed wskazali, że w wyniku danych wzrosła niepewność. Większość członków Fed oceniło, że przed podjęciem decyzji w sprawie stóp procentowych koniecznych jest więcej danych na temat rynku pracy, poziomów produkcji oraz wydatków konsumentów.

Minutki z posiedzenia, które odbyło się 14-15 czerwca, wskazały również, że członkowie Fed byli zdania, iż z decyzją w sprawie podwyżek należy się powstrzymać wobec niepewności związanej z wynikiem referendum w sprawie przyszłości Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej, które odbyło się tydzień po zakończeniu poprzedniego posiedzenia Fed.

Fed zgodnie z oczekiwaniami pozostawił bez zmian stopy procentowe na czerwcowym posiedzeniu. Amerykański bank centralny w czerwcowym komunikacie ocenił, że tempo poprawy sytuacji na rynku pracy w USA spowolniło. Jednocześnie wyraził jednak przekonanie, że po okresie słabości na rynku pracy nastąpi odbicie.

Czytaj też: Oto 10 amerykańskich firm, w których płacą najlepiej

Z nowej prognozy Fed, opublikowanej po czerwcowym posiedzeniu wynika, że mniej członków Fed oczekuje więcej niż jednej podwyżki stóp procentowych w 2016 r. Liczba członków Fed spodziewających się tylko jednej podwyżki w tym roku wzrosła do 6 z 1 w porównaniu z poprzednią prognozą z marca. Mediana przewidywań podwyżek (tzw. „wykres kropkowy”) pozostała jednak na niezmienionym poziomie - oczekuje się dwóch podwyżek o 0,25 pkt. proc. w 2016 r.

W minutkach napisano, że członkowie Fed wskazali, iż neutralna stopa procentowa, a więc stopa procentowa, która jest odpowiednia, aby utrzymać wzrost gospodarczy na poziomie trendu, „wydaje się być niższa obecnie lub będzie niższa w długim terminie niż to wcześniej szacowano”.

Kolejne posiedzenie zaplanowane jest na 26-27 lipca. Konsensus rynkowy zakłada, że nie przyniesie ono zmian stóp procentowych.

W piątek opublikowane zostaną dane z rynku pracy w USA za czerwiec. Oczekuje się, że comiesięczny raport z rynku pracy wskaże na wzrost zatrudnienia w USA o 180 tys. miejsc pracy. Rynek oczekuje tym samym na dużą poprawę w porównaniu do maja, kiedy to niespodziewanie zatrudnienie w USA wzrosło zaledwie o 38 tys. nowych miejsc pracy.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.