Urzędy pracy od roku współpracują z agencjami. Jak im idzie?

Minął rok od kiedy urzędy pracy mają możliwość zlecania usług aktywizacyjnych wyspecjalizowanym podmiotom niepublicznym, m.in. agencjom zatrudnienia. Oto efekty.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Urzędy pracy od roku współpracują z agencjami. Jak im idzie?

PODZIEL SIĘ


Autor: jm

2 cze 2015 16:09


Umowę wykorzystującą rozwiązanie przewidziane przez zeszłoroczną nowelizację ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, jako pierwsze w kraju podpisało województwo małopolskie. Operatorem programu aktywizacji osób długotrwale bezrobotnych na zlecenie Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Krakowie została firma Ingeus. W realizowanym przez nią programie uczestniczy 1000 osób z powiatu bocheńskiego, krakowskiego, nowotarskiego i Krakowa.

Czytaj też: Józef Bakuła: Projekt pilotażowy MPiPS okazał się totalną klapą

Wcześniej firma realizowała projekt pilotażowy „Express do zatrudnienia – innowacyjny model aktywizacji osób bezrobotnych” WUP w Krakowie. Jego celem było wypracowanie modelu aktywizacji, który pozwoli na jak największą skuteczność w pomocy osobom bezrobotnym. Projekt umożliwił również wypracowanie standardów współpracy w obszarze zlecania usług aktywizacji wyspecjalizowanym podmiotom niepublicznym. W efekcie pilotażu 350 osób znalazło zatrudnienie, a aż 72 proc. utrzymało się przez sześć miesięcy. Pilotaż w Małopolsce okazał się sukcesem, a jego wyniki są najlepsze spośród programów pilotażowych prowadzonych w innych regionach.

Aktywizacja długotrwale bezrobotnych

Pierwszym krokiem w stronę zatrudnienia jest kompleksowa diagnoza sytuacji osoby poszukującej pracy, która uwzględnia jej wewnętrzne i zewnętrzne uwarunkowania mające wpływ na pozycję na rynku pracy. Analiza uwarunkowań klienta jest konieczna do pokonania barier na drodze do zatrudnienia.

- Niekiedy jest to kwestia zorganizowania opieki na dziećmi, dojazdu do miejsca pracy, czy rozwiązania problemów zdrowotnych, w tym psychicznych. Nie raz bywa tak, że największe bariery są w naszej głowie. Osoba od paru lat bezrobotna często boi się powrotu na rynek pracy i odniesienia porażki. Zdarza się również, że ludzie nie chcą pracować legalnie albo w ogóle. My musimy być nośnikiem zmiany w ich życiu – mówi Patrycja Kopeć, starszy doradca ds. zatrudnienia Ingeus.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.