Urzędy pracy będą premiowane za osiągane efekty

Usprawnienie działanie urzędów pracy zakłada nowelizacja, którą w tym tygodniu zajmie się Senat. Część przepisów ma zacząć funkcjonować już od połowy roku. Senackie komisje zaproponowały, by do ustawy nie wprowadzać poprawek.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Urzędy pracy będą premiowane za osiągane efekty

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

8 kwi 2014 18:52


Uchwalona w połowie marca przez Sejm nowelizacja ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy reformuje działanie urzędów pracy i ma je usprawnić.

Nowelizacja pozwala m.in. na profilowanie bezrobotnych, premiowanie urzędów pracy za osiągane efekty, specjalne programy dla młodych bezrobotnych.

Daje też pracodawcom szansę na obniżenie kosztów pracy - przewiduje dofinansowanie za zatrudnianie osób młodych i w wieku 50+.

Określone zostaną trzy grupy bezrobotnych - aktywni, którzy nie potrzebują specjalistycznej pomocy, a jedynie przedstawienia ofert pracy; wymagający wsparcia, którzy korzystać będą ze wszystkich usług, jakie oferują urzędy, np. szkoleń czy staży.

Czytaj też: Jak będą wyglądać urzędy pracy po reformie?

W trzeciej grupie znajdą się oddaleni od rynku pracy - osoby zagrożone wykluczeniem społecznym i te, które same nie są zainteresowane podjęciem pracy lub legalnym zatrudnieniem. Tą grupą będą się zajmować wspólnie z urzędami pracy prywatne agencje zatrudnienia, ośrodki pomocy społecznej i organizacje pozarządowe.

W samych urzędach pracy zmiana będzie dotyczyła sposobu pracy zarówno z bezrobotnymi, jak i pracodawcami oferującymi zatrudnienie. Będą oni prowadzeni przez jednego doradcę, który ma być premiowany za skuteczne zatrudnienie bezrobotnych.

Nowelizacja daje też nowe narzędzia wspierające tworzenie miejsc pracy i zatrudnienie bezrobotnych - m.in. grant na telepracę, bon stażowy czy bon na zasiedlenie. Będzie też można uzyskać świadczenie aktywizacyjne, pożyczkę na utworzenie stanowiska pracy lub podjęcie działalności gospodarczej. Powstanie Krajowy Fundusz Szkoleniowy zasilany z Funduszu Pracy.

Nowela ma wejść w życie 14 dni od ogłoszenia. Część przepisów ma funkcjonować już od połowy roku. Wejście w życie kilkunastu innych zapisów nowelizacji określono na początek 2015 r.

Zdaniem ministra pracy Władysława Kosiniaka-Kamysza nowelizacja to "szansa na szybsze usługi rynku pracy, lepsze, wyższej jakości, mniej zbiurokratyzowane i bardziej efektywne". Po uchwaleniu nowelizacji przez Sejm minister pracy mówił, że im szybciej zaczną działać zapisane w niej instrumenty, tym bardziej pomoże ona w osiągnięciu założonego na koniec roku 13- proc. poziomu bezrobocia.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.