×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

"Uprzejmie informuję, iż...", "Pragnę nadmienić...", czyli jak nie pisać CV

- Analizując aplikację kandydatki, znalazłem w jej liście motywacyjnym i w CV (w CV???) sformułowania w stylu "Uprzejmie informuję, iż..." (...) Miałem wrażenie, że zamiast dokumentów aplikacyjnych czytam pismo urzędowe pisane wieki temu z tekstem kiepskiego kazania. Prosty język w rekrutacji - napisał na LinkedIN Kamil Rodzik, odpowiedzialny za rekrutację kandydatów do pracy w Ministerstwie Środowiska. Jego wpis wywołał gorącą dyskusję.

"Uprzejmie informuję, iż...", "Pragnę nadmienić...", czyli jak nie pisać CV
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA
  • Materiałów o tym, jak prawidłowo napisać CV czy list motywacyjny, w sieci znajdziemy bez liku.
  • Ma być prosto i czytelnie. Te uniwersalne zasady dotyczą również języka, jaki kandydaci powinni stosować w dokumentach składanych w trakcie aplikacji.
  • Jak się okazuje, z tym nie jest tak prosto. Bo jaki to jest prosty język? Gdzie jest granica, by nie był prostackim? Czy dostosować go do charakteru instytucji, do której aplikujemy?

Odpowiadający za rekrutację do Ministerstwa Środowiska Kamil Rodzik w swoim wpisie poruszył kwestię stosowania odpowiedniego języka w CV czy listach motywacyjnych. Jak zaznaczał, przede wszystkim ma być on prosty. Powinno się w nim uciekać od nadmiernego formalizmu.

- Analizując dzisiaj aplikację kandydatki znalazłem w jej liście motywacyjnym i w CV (w CV???) sformułowania w stylu "Uprzejmie informuję, iż...", "Pragnę nadmienić...", "Chciałabym teraz wymienić następujące fakty z mojego bogatego życia zawodowego...", "Proszę pamiętać, że....". Miałem wrażenie, że zamiast dokumentów aplikacyjnych czytam pismo urzędowe pisane wieki temu z tekstem kiepskiego kazania... - napisał Rodzik. Wpis zakończył zwrotem "Prosty język w rekrutacji".

Prosty, czyli jaki?

Te kilka zdań wywołało gorącą dyskusję na temat tego, jak pisać CV czy list motywacyjny, by był to dokument profesjonalny i fachowy. Przytoczone przez autora zwroty u komentujących wpis wywołały mieszane reakcje.

- Nie zabraniajmy ludziom bycia uprzejmymi do bólu i nie oceniajmy ich po sformułowaniach, może tak zostali nauczeni albo w takim środowisku się poruszają, gdzie takiej formy czy zwracania się oczekuje (...) I podstawowe pytanie: czy naprawdę oczekujemy od kandydatów prostego języka w rekrutacji - w mojej ocenie nawet najgłupszy błąd popełniony przez kandydata podczas rekrutacji nie powinien skreślać go jako kandydata w obszarze, w którym prowadzona jest rekrutacja, przecież zależy nam na specjaliście w swoim fachu, a nie na osobie spełniającej wymogi procesu rekrutacji - napisał Szymon Surma, Co-Founder w invocall.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (2)

Do artykułu: "Uprzejmie informuję, iż...", "Pragnę nadmienić...", czyli jak nie pisać CV
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • kreator cv 2019-09-22 20:02:50

    Warto również skorzystać z kreatora cv. Bodajże pracuj.pl ma darmowy

  • IMHO 2019-09-20 16:35:39

    Moje CV jest dostępne z adnotacją "Informuję, że będę w stanie odpowiedzieć wyłącznie na wybrane oferty". Na te bez podanego wynagrodzenia nawet nie odpowiadam

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA