PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Uniwersytet Śląski rozpoczął współpracę z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych

  • Autor: PAP/JS
  • 7 cze 2017 14:55

Zakład Ubezpieczeń Społecznych chce zatrudniać osoby młode m.in. absolwentów studiów, którzy wypełniliby pokoleniową lukę kadrową - mówiła w Katowicach prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska. ZUS i Uniwersytet Śląski podpisały w środę (7 czerwca) umowę o współpracy.

Uniwersytet Śląski rozpoczął współpracę z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych
Jak podała prezes, ZUS zatrudnia obecnie niecałe 46 tys. osób. (Fot. Shutterstock)
REKLAMA

• Jednym z punktów umowy jest możliwość odbywania przez studentów praktyk i staży w ZUS, po których - jak mówiła prof. Uścińska - łatwiej przejść proces rekrutacji do etatowej pracy.

• Podpisana umowa daje też pracownikom uczelni formalne możliwości dostępu do danych pochodzących z ZUS-u, które mogłyby być wykorzystywane do badań naukowych.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Podpisana umowa partnerska dotyczy podejmowania wspólnej działalności dydaktycznej, naukowej i badawczej, promującej wiedzę o ubezpieczeniach społecznych. Sygnowali ją: rektor UŚ prof. Andrzej Kowalczyk oraz prezes ZUS - prof. Gertruda Uścińska.

Jednym z punktów umowy jest możliwość odbywania przez studentów praktyk i staży w ZUS, po których - jak mówiła prof. Uścińska - łatwiej przejść proces rekrutacji do etatowej pracy. Prezes Uścińskiej zależy bowiem, by "tak dużym pracodawcą", jakim jest ZUS zainteresowali się absolwenci uczelni; zatrudnienie młodych osób pozwoliłoby wypełnić tamtejszą lukę kadrową.

"W Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych sytuacja z punktu widzenia wieku pracowników jest dosyć niekorzystna; mamy stosunkowo niski ten pierwszy filar, tych najmłodszych (…), natomiast mamy największy wskaźnik osób powyżej 45. roku życia, więc musimy myśleć o tym, żeby jednak tych młodych przyjmować" - mówił prof. Uścińska. Dodała, że najtrudniejsza sytuacja dotyczy lekarzy m.in. orzeczników, których średnia wieku wynosi 66-67 lat.

Podpisana w środę umowa daje też pracownikom uczelni formalne możliwości dostępu do danych pochodzących z ZUS-u, które mogłyby być wykorzystywane do badań naukowych. "Zakład Ubezpieczeń Społecznych, jako tak gigantyczna firma (...) i w sensie bycia pracodawcą i w sensie obsługi milionów ubezpieczonych, jest również niezwykle interesującym przedmiotem badań z wielu względów i dla socjologów, i psychologów, i prawników. To jest ogromny segment życia społecznego, gospodarczego" - wskazał prorektor ds. współpracy międzynarodowej i krajowej dr hab. Tomasz Pietrzykowski.

Rezultatem porozumienia ma być również organizowanie wspólnych naukowych projektów, konferencji, seminariów czy publikacji z zakresu tematyki ubezpieczeń społecznych. Ponadto pracownicy ZUS, w myśl współpracy, będą mogli podnosić swoje kompetencje na różnego rodzaju kursach, szkoleniach czy studiach podyplomowych.

"Możliwości są duże. Mamy dużą wolę współpracy, a przede wszystkim dajemy dobry przykład takiego partnerstwa publicznego, żeby ten potencjał, który jest na uniwersytecie był przydatny w naszej codziennej pracy, w stosowaniu prawa, ale także, aby podnosić jakość świadczonych usług przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych" - podkreśliła prof. Uścińska.

Jak podała prezes, ZUS zatrudnia obecnie niecałe 46 tys. osób. 

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Uniwersytet Śląski rozpoczął współpracę z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA
  • PARTNER SERWISU partner portalu

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA