Unijne dotacje pozwoliły stworzyć 2,6 tys. nowych miejsc w podlaskim

Efektem dotacji UE z Regionalnego Programu Operacyjnego (RPO) Województwa Podlaskiego na lata 2007-2013 ma być 4,2 tys. nowych miejsc pracy, z czego powstało już 2,6 tys. - podsumował urząd marszałkowski w Białymstoku.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Unijne dotacje pozwoliły stworzyć 2,6 tys. nowych miejsc w podlaskim

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

2 cze 2014 14:06


Mikro, małe i średnie firmy, które skorzystały z dotacji UE z Regionalnego Programu Operacyjnego (RPO) Województwa Podlaskiego na lata 2007-2013 zrealizowały już 580 z 737 dofinansowanych inwestycji. Łączna wartość wszystkich tych przedsięwzięć to 1,7 mld zł. 650 mln zł z tej kwoty to pieniądze europejskie. Efektem ma być 4,2 tys. nowych miejsc pracy, z czego powstało 2,6 tys. W ramach inwestycji ma być wdrożonych ponad 1,3 tys. nowych produktów i usług - podał urząd marszałkowski.

Firmy skorzystały też z 430 pożyczek na łączną kwotę 74,3 mln zł oraz ponad 390 poręczeń na 72,4 mln zł. Takiego wsparcia udzielają fundusze pożyczkowe i poręczeniowe, które były dokapitalizowane pieniędzmi z RPO. Te inwestycje przełożyły się na 800 miejsc pracy.

Urząd marszałkowski nie planuje już konkursów dla firm, bo kończą się pieniądze z programu. Na dofinansowanie mogą jedynie liczyć projekty z list rezerwowych, jeśli pojawią się oszczędności w programie - poinformowała PAP Barbara Likowska-Matys z urzędu marszałkowskiego w Białymstoku.

Firmy inwestowały np. w urządzenia do odzysku energii z powietrza wywiewanego z pomieszczeń, nowoczesne implanty medyczne i narzędzia używane w ortopedii i traumatologii ( np. gwoździe śródszpikowe) czy specjalne implanty, które mogą być stosowane u alergików. Ponadto, firmy inwestowały w produkcję i badania nad nowymi typami osi do przyczep rolniczych, a także domów modułowych ( budowanych potem głównie w Skandynawii). Kupowały także technologie telemetryczne. Z dotacji chętnie i skutecznie korzystały też firmy zajmujące się elektroniką przemysłową, technikami grzewczymi czy innowacjami związanymi z zastosowaniem gazu jako paliwa dla samochodów.

Dyrektor Daniel Górski pytany o ocenę wykorzystania europejskiej pomocy przez podlaskie małe i średnie firmy, stwierdził, że całość należy ocenić pozytywnie. Zaznaczył, że dzięki dotacjom firmy wdrożyły nowoczesne technologie, co sprawiło, że mogą pracować szybciej, mieć niższe koszty, a przez to być bardziej konkurencyjne. Podkreśla, że nastąpiła "jakościowa zmiana produktów", na rzecz przedsięwzięć innowacyjnych, a to pozwala konkurować nie tylko ceną, ale i jakością.
CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.