Unia dofinansuje aktywizację młodych bezrobotnych

Unijne środki na aktywizację młodych bezrobotnych mają być skierowane do regionów, gdzie bezrobocie wśród młodych przekracza 25 proc. Oznacza to, że w Polsce trafią one do 10 województw - powiedział w czwartek minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Unia dofinansuje aktywizację młodych bezrobotnych

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

28 cze 2013 10:45


Premier Donald Tusk poinformował przed rozpoczęciem czwartkowo-piątkowego szczytu UE, że do Polski trafi ok. 2 mld zł na lata 2014 i 2015 z unijnego programu na aktywizację zawodową i miejsca pracy dla młodych bezrobotnych. Premier powiedział też, że minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz w porozumieniu z minister rozwoju regionalnego Elżbietą Bieńkowską już przygotowują konkretne programy na wykorzystanie tych środków.

Minister pracy powiedział w czwartek wieczorem PAP, że w Polsce unijne środki na aktywizację młodych bezrobotnych, na podstawie aktualnych danych o bezrobociu, mogą trafić do 10 województw: zachodniopomorskiego, lubuskiego, dolnośląskiego, opolskiego, kujawsko-pomorskiego, warmińsko-mazurskiego, podlaskiego, lubelskiego, podkarpackiego i świętokrzyskiego.

Ponadto, jak powiedział Kosiniak-Kamysz, 10 proc. z przyznanych Polsce środków może też trafić do powiatów w pozostałych sześciu województwach, gdzie jest wysokie bezrobocie wśród młodych.

Wcześniej, wiceminister pracy Jacek Męcina, pytany przez dziennikarzy o plan zagospodarowania tych środków, mówił, że rząd planuje m.in. wprowadzenie ustawowych gwarancji aktywizacji zawodowej młodych bezrobotnych. "Chcemy, aby każdy młody człowiek miał zagwarantowane formy pomocy po czterech miesiącach od zarejestrowania się w urzędzie pracy. Jeśli nie ma dla niego oferty pracy - staż lub inna forma aktywizacji" - powiedział wiceminister.

Męcina dodał, że jednym z nowych instrumentów aktywizacyjnych ma być tzw. bon stażowy, dzięki któremu sam bezrobotny będzie mógł wybrać sobie miejsce odbywania stażu.

Wiceminister pracy podkreślił przy tym, że poza unijnymi środkami, kierowanymi bezpośrednio na aktywizację młodych bezrobotnych, rząd wdraża już instrumenty dedykowane dla tej właśnie grupy. Jeszcze w trzecim kwartale tego roku wypłacone mają być pierwsze preferencyjne pożyczki na uruchomienie własnej działalności dla bezrobotnych, absolwentów i studentów ostatnich lat studiów. Zakłada to rządowy program "Pierwszy Biznes - Wsparcie na starcie".

Program będzie finansowany ze środków przekazywanych przez MPiPS do Banku Gospodarstwa Krajowego, uzyskiwanych ze sprzedaży akcji i udziałów, należących do Skarbu Państwa. Na realizację I etapu programu ministerstwo przeznaczy kwotę 21,5 mln zł.
CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.