×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Umowy z pracownikiem można zawierać online. Są jednak pewne warunki

  • Paweł Szygulski
    PSZ
  • 4 cze 2020 10:34

Umowy zlecenia i umowy o dzieło można bez problemu zawierać, aneksować i rozwiązywać online. Jak przydatne jest takie rozwiązanie, pokazały ostatnie miesiące, gdy wiele biur opustoszało a zatrudnieni kontaktowali się ze swoimi pracodawcami jedynie zdalnie. Nowoczesne narzędzia elektroniczne mogą też być pomocne w przygotowywaniu na odległość umów o pracę.

Umowy z pracownikiem można zawierać online. Są jednak pewne warunki
Podpisywanie umów online staje się codziennością (fot. Shutterstock, Inc.)
REKLAMA

Pandemia COVID-19 wymusiła uelastycznienie wielu procedur i procesów wewnątrz firm. Nagle okazało się, że ze względów zdrowotnych należy zmaksymalizować działania, które są wykonywane zdalnie i unikać bezpośrednich kontaktów międzyludzkich. Dotyczy to nie tylko świadczenia pracy, ale także procedur, dzięki którym to świadczenie w ogóle jest możliwe.

Zdalne procesy można wykorzystać nawet w przypadku przeprowadzania zmian kadrowych. Najłatwiej jest to zrobić, gdy mamy do czynienia z umowami cywilnoprawnymi, jak umowy o dzieło czy umowy zlecenia.

- W przypadku takich umów ustawodawca nie narzuca z góry żadnej formy. Może więc to być zarówno forma pisemna, jak i e-mailowa czy sms-owa. Strony mogą to swobodnie ustalić - tłumaczy adwokat Michał Trzecki z Kancelarii Adwokackich Wodna 15/4 w Poznaniu.

Zgodnie z prawem umowę o dzieło lub zlecenia można zawrzeć nawet ustnie. - Nie polecam jednak takiej formy, bo w  praktyce nie zabezpiecza ona żadnej ze stron - zastrzega Michał Trzecki.

Czytaj także: Firmy przechodzą na umowy online. Wystarczą 72 godziny, by wdrożyć system

By odpowiednio zabezpieczyć interesy każdej ze stron, warto więc skorzystać z dostępnych już na rynku narzędzi elektronicznych. Przykładem jest aplikacja Umownik, która pozwala na kompleksowe przeprowadzanie procesów negocjacji i zawierania umów online.

Działanie Umownika opiera się na formie dokumentowej zawierania umów, dzięki czemu wiele ich rodzajów jest skutecznych bez konieczności składania klasycznego podpisu lub kwalifikowanego podpisu elektronicznego.

Według Kodeksu cywilnego dokumentem są wszystkie nośniki informacji, które umożliwiają zapoznanie się z ich treścią (czyli pozwalające na odtworzenie oraz zachowanie wiadomości). Zgodnie z tą definicją za dokument można uznać więc email, sms, nagrania filmu itp. Z wykorzystaniem tych nośników można zawrzeć umowę, zaś treści w nich zawarte można wykorzystać jako dowód podczas rozprawy w sądzie (pozwala to na odtworzenie woli stron z momentu zawierania umowy).

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Umowy z pracownikiem można zawierać online. Są jednak pewne warunki
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA