PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Umowy "śmieciowe" ratują polskich absolwentów przed bezrobociem

  • Autor: JP
  • 27 sty 2016 13:50

• Polscy absolwenci podejmują pracę na umowy czasowe częściej niż ich rówieśnicy w krajach Unii Europejskiej.
• W efekcie mniej z nich pozostaje na bezrobociu.
• Pomimo tego aż co trzeci pozostaje bez pracy ponad rok.

Umowy "śmieciowe" ratują polskich absolwentów przed bezrobociem
Choć bezrobocie wśród absolwentów wzrosło pomiędzy rokiem 2007 a 2013, to w Polsce wzrost ten był znacznie słabszy niż w innych krajach UE (Flickr, Jirka Matousek, CC2.0)
REKLAMA

Stopa bezrobocia wśród osób, które ukończyły edukację w ciągu ostatnich 4 latach wszystkich typów szkół w Polsce była poniżej średniej dla Unii Europejskiej. Jednocześnie, choć bezrobocie wśród absolwentów wzrosło pomiędzy rokiem 2007 a 2013, to w Polsce wzrost ten był słabszy niż w innych krajach UE (Polska: wzrost o 4 punkty procentowe versus średni wzrost o 9 punktów procentowych w krajach UE). Takie dane pokazuje raport Instytutu Badań Edukacyjnych „Wykluczenie społeczne młodzieży w Europie: nakładające się wymiary marginalizacji, indywidualne strategie, skuteczność polityk publicznych i transferów (Except)”.

Powinniśmy się cieszyć?

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Umowy czasowe

I tak i nie. Statystycznie dobra sytuacja młodych Polaków wynika z dwóch rzeczy. Po pierwsze w bogatszych krajach UE jest hojniejszy system pomocy społecznej, po drugie nie są tak rozpowszechnione mniej zobowiązujące pracodawców umowy. W Polsce niedawni absolwenci dwukrotnie częściej niż ich rówieśnicy z krajów UE pracują na umowy czasowe (52 wobec 26 proc.). 63 proc. niedawnych absolwentów przyjmuje umowę czasową z braku stałych miejsc pracy. Praca na podstawie umowy czasowej w innych krajach Europy Środkowej i Wschodniej jest rzadkim zjawiskiem – Polska stanowi wyjątek.

Absolwenci z wykształceniem średnim lub niższym niż średnie (w Polsce mało kto kończy edukację na gimnazjum, przy czym np. we Włoszech jest to około 20 proc., a w Portugalii ok. 35 proc.) przeważają wśród osób pracujących na podstawie umowy tymczasowej, podobnie jak w innych krajach europejskich. Jednak w krajach, w których kształcenie zawodowe jest dobrze rozwinięte (Austria, Niemcy, Dania) absolwenci z wykształceniem średnim zawodowym mają większe szanse na stałe zatrudnienie niż absolwenci z wykształceniem wyższym.

W Polsce tzw. umowy "śmieciowe" są wyjątkowo popularne, przy czym warto zauważyć, że takie zjawisko związane jest z wyjątkowo niskim bezrobociem.

Bezrobocie wśród absolwentów

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Umowy "śmieciowe" ratują polskich absolwentów przed bezrobociem

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA
  • PARTNER SERWISU partner portalu

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA