PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Umiejętności i doświadczenie ważniejsze od wykształcenia

– Mamy zamówienia na wszystkie typy pracowników – od stanowisk fizycznych po dyrektorskie. Obserwujemy największy deficyt pracowników wykwalifikowanych technicznych niższego szczebla, tzw. osób z fachem w ręku, jak spawacze czy cukiernicy. Takich osób brakuje na rynku pracy – podkreśla Natalia Bogdan, prezes agencji pracy Jobhouse.

Umiejętności i doświadczenie ważniejsze od wykształcenia
Dobre perspektywy zawodowe mają absolwenci szkół zawodowych i techników (fot.pixabay)
REKLAMA

• Rośnie zapotrzebowanie na specjalistów z konkretnym fachem w ręku.

• Pracodawcy coraz mniejszą wagę przywiązują do wykształcenia, dużo bardziej liczą się dla nich umiejętności i doświadczenie – przekonuje Natalia Bogdan, prezes agencji pracy Jobhouse.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

• Dlatego pierwsze kroki na rynku pracy dobrze jest stawiać jeszcze na studiach, podejmując prace dorywcze lub angażując się w wolontariat. Ponad połowa studentów dorabia po zajęciach, czemu sprzyja elastyczny wymiar czasu pracy, jaki oferują pracodawcy.

 

Bezrobocie systematycznie spada. Jak szacuje resort pracy, w marcu bezrobocie wyniosło 8,2 proc., czyli o 0,3 pkt proc. mniej niż w lutym. Coraz częściej pracodawcy narzekają na brak wykwalifikowanej kadry. Zdaniem ekspertów można mówić o bezrobociu strukturalnym, bo umiejętności i wykształcenie bezrobotnych nie przystają do potrzeb rynku.

– Mamy teraz do czynienia z rynkiem pracownika, czyli jest większe zapotrzebowanie na pracowników i trudniej znaleźć ich niż pracę. Na pewno będziemy poszukiwać wszelkich pracowników z fachem w ręku, pracowników technicznych z wykształceniem zawodowym w danym kierunku lub z określonymi umiejętnościami twardymi. Myślę, że taki trend utrzyma się przez dłuższy czas na rynku – ocenia Natalia Bogdan.

Natalia Bogdan, prezes agencji pracy Jobhouse (fot.newseria)
Natalia Bogdan, prezes agencji pracy Jobhouse (fot.newseria)

 

Jak podkreśla ekspertka, wciąż duże jest zapotrzebowanie na informatyków i specjalistów IT, dlatego przy odpowiednich predyspozycjach dobrze jest kształcić się właśnie w tym kierunku.

Przyszłość dla techników

 

Pracodawcy coraz mniejszą wagę przykładają jednak do wykształcenia. Bardziej liczą się umiejętności oraz zdobyte doświadczenie. Dobre perspektywy zawodowe mają absolwenci szkół zawodowych i techników.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Umiejętności i doświadczenie ważniejsze od wykształcenia

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • Zeghar 2017-04-24 17:32:42

    Sorry, ale trochę sobie sami zaprzeczacie. Zaletą zawodówek i techników jest to, że dają możliwość zdobycia papierka do pracy w konkretnym zawodzie. Doświadczenie doświadczeniem, ale w pewnym momencie w części zawodów odpowiedni papier jest po prostu niezbędny.

REKLAMA
  • PARTNER SERWISU partner portalu

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA