Umiarkowany optymizm pracodawców. Będą zatrudniać?

– Największy optymizm pracodawców widać w sektorach produkcja przemysłowa, transport/ logistyka/ komunikacja oraz handel detaliczny i hurtowy – zauważa Iwona Janas, dyrektor generalna ManpowerGroup w Polsce.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Umiarkowany optymizm pracodawców. Będą zatrudniać?

PODZIEL SIĘ


Autor: jk

10 cze 2014 9:31


Jak wynika z opracowanego przez firmę ManpowerGroup kwartalnego raportu „Barometr Manpower Perspektyw Zatrudnienia", pracodawcy w Polsce pozostają umiarkowanie optymistyczni co do planów zwiększania zatrudnienia w najbliższych trzech miesiącach. Prognoza netto zatrudnienia po korekcie sezonowej wynosi +4 proc.. W ujęciu kwartalnym wynik spadł o 3 punkty procentowe zaś w ujęciu rok do roku poprawił się o 2 punkty.

Spośród 752 przebadanych w Polsce pracodawców, 15 proc. przewiduje zwiększenie całkowitego zatrudnienia, 6 proc. zamierza redukować etaty a 75 proc. nie planuje zmian personalnych w najbliższym kwartale.

- To kolejny kwartał, w którym wyniki badania ManpowerGroup wskazują na oznaki stopniowego ożywienia na rynku pracy - komentuje Iwona Janas, dyrektor generalna ManpowerGroup w Polsce.

- Sytuacja stabilizuje się i mamy nadzieję na jej dalszy dynamiczny rozwój. W III kwartale pracowników będą rekrutować głównie duże firmy, małe i średnie do zwiększania liczby etatów podchodzą ostrożnie. Z naszych obserwacji wynika też, że pracodawcy poszukują bardziej efektywnych rozwiązań i coraz częściej wdrażają elastyczne formy zatrudnienia oraz outsourcing procesów - dodaje Janas.

W III kwartale 2014 r. w siedmiu z 10 badanych sektorach prognoza netto zatrudnienia jest dodatnia. Największy optymizm odnotowano dla sektora produkcja przemysłowa (+17 proc.). Wysokie prognozy netto zatrudnienia uzyskano również dla branż transport/ logistyka/ komunikacja (+15 proc.) a także handel detaliczny i hurtowy (+11 proc.). Pozytywny trend widać też w sektorze rolnictwo/ leśnictwo/ rybołówstwo (+4 proc.), Finanse/ ubezpieczenia/ nieruchomości/ usługi oraz instytucje sektora publicznego (+3 proc. dla obu). Ujemną prognozę netto zatrudnienia uzyskano dla sektorów Kopalnie/ przemysł wydobywczy (-8 proc.), Energetyka/ gazownictwo/ wodociągi (-6 proc.) a także budownictwo (-3 proc.).

- To obszary o kluczowym wpływie na gospodarkę. Dobrą koniunkturę wzmacniają inwestycje zagraniczne w sektorze biznesowym, motoryzacyjnym a także badań i rozwoju. Przewidujemy, że zapotrzebowanie na specjalistów w tych sektorach pozostanie bardzo duże. Przedsiębiorcy najczęściej poszukują pracowników o kompetencjach technicznych oraz sprzedażowych, które zapewnią ich firmom szybki rozwój i przewagę konkurencyjną - komentuje dyrektor generalna ManpowerGroup w Polsce.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.