- Blisko 300 ukraińskich kobiet, które do przyjechały do Polski po wybuchu wojny zgłosiło chęć udziału w bezpłatnym programie przebranżawiającym, kształcącym w kierunku testerki manualnej HERoes in IT.
- Według danych większość z nich pracuje poniżej swoich kwalifikacji, a rekordowa liczba zgłoszeń potwierdza fakt, że Ukrainki chcą rozwijać kompetencje cyfrowe, biorąc pod uwagę nawet całkowitą zmianę zawodu.
- Organizowany przez Unfold.vc oraz szkołę Coders Lab program dopasowany był do bieżących i długofalowych potrzeb rynku pracy. W sektorze stale występuje deficyt kadrowy.
Warunkiem, który musiały spełnić kobiety biorące udział w HERoes in IT, była znajomość j. polskiego w stopniu dobrym. Organizatorzy nie wymagali od nich doświadczenia w branży czy wcześniejszego odbycia kursów.
– Uczestniczki naszego kursu były bardzo zmotywowane do podniesienia swoich kwalifikacji. Potrafią już tworzyć zapytania w SQL'u, biegle posługują się Jirą. Poznały narzędzia wspierające testowanie, takie jak devtoolsy, SOAP UI czy Postman. Przyznam, że podczas kursu wyróżniło się kilka kobiet, które z pewnością mają duże szanse na znalezienie adekwatnej do swoich umiejętności pracy, i to w najbliższym czasie. Część pań już otrzymała certyfikat ISTQB i jest w trakcie rozmów rekrutacyjnych – mówi Katarzyna Kędra, wykładowca w Coders Lab.
Jak wskazuje Kędra, osoba na stanowisku testera manualnego we współpracy z zespołem developerów testuje i wykrywa błędy oprogramowania na etapie programowania, wdrażania i działania witryn oraz aplikacji internetowych.
Jak wynika z danych branżowych, zawód cieszy się sporym zainteresowaniem wśród kobiet
Według raportu Bulldogjob.pl, kobiety stanowią 37 proc. wszystkich pracowników na tym stanowisku. W obszarze programowania jest to zaledwie 10 proc. Nie maleje także popyt na stanowiska testerskie, bowiem w serwisie Pracuj.pl każdego miesiąca publikowanych jest ok. 500 ofert tego typu.
Rośnie także konkurencja w branży, a w lepszej sytuacji są kandydaci, którzy posiadają wiedzę popartą doświadczeniem. Jak podkreślają organizatorzy kursu, tester manualny na poziomie juniorskim może liczyć na wynagrodzenie ok. 7000 zł netto w przypadku umowy B2B. Podniesienie kwalifikacji w zakresie automatyzacji np. Selenium, Java i SQL pozwala na uzyskanie dwukrotnie wyższego wynagrodzenia.
– To najszybsza droga wejścia do branży IT. Umożliwienie rozwoju zawodowego jest dla Ukrainek przebywających obecnie w Polsce ogromną szansą, szczególnie, że większość z nich wciąż pracuje poniżej swoich kwalifikacji. Choć po boomie przyszedł czas normalizacji zapotrzebowania na specjalistów IT, nadal jest to sektor o ogromnym potencjale, najbardziej odporny na kryzys. W Unfold.vc doskonale znamy środowisko IT, spółki technologiczne wspieramy na co dzień. Stąd nasza decyzja o zainicjowaniu i ufundowaniu takiego projektu. Zależy nam na realnym wsparciu zawodowym, ale i pomocy w znalezieniu pracy po kursie – mówi Jakub Sitarz, prezes funduszu Unfold.vc.
Zgodnie z Raportem Mobilności Transgranicznej EWL i Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego tylko co trzeci uchodźca wojenny ocenia, że obecna praca odpowiada jego kompetencjom.
Blisko 70 proc. tych osób ma wyższe wykształcenie, a problemy ze znalezieniem pracy wynikają często z ograniczonej mobilności (co dotyka szczególnie kobiet z dziećmi), czy nieznajomości j. polskiego. Wybranie kariery w IT to dla Ukrainek szansa na poprawienie swojej sytuacji.
– Umożliwienie rozwoju zawodowego obywatelkom Ukrainy, w tym również kontynuacji nauki na poziomie szkół wyższych, to docelowo ugruntowanie pozycji naszego kraju jako hubu IT w regionie. Tym bardziej, że od kursantek słyszymy, że planują zostać nad Wisłą na dłużej. Pierwszym krokiem do aktywizacji zawodowej jest zapewnienie im edukacji – podkreśla Jakub Sitarz z Unfold.vc.
Spowolnienie w branży technologicznej nie zatrzyma jej potencjału. To dobry moment na rozpoczęcie pracy w branży
– Sytuacja w sektorze informatycznym jest znacznie bardziej optymistyczna niż w innych dziedzinach gospodarki. Według raportu Gartner, globalnie wydatki firm na wytwarzanie oprogramowania, w tym również testowania, wzrosną w 2023 roku o blisko 10%. Inne branże mogą o takich wzrostach tylko pomarzyć. Na tym tle, polski rynek wydaje się szczególnie dynamiczny. W ostatnich latach nasz kraj stał się jednym z najważniejszych dostawców usługi IT w Europie – podsumowuje Mikołaj Demko, chief innovation officer w Coders Lab.
Unfold.vc to notowany na GPW wrocławski fundusz venture capital, skoncentrowany na finansowym wspieraniu projektów technologicznych. Fundusz w swoim portfolio ma projekty z sektora medtech, biotech, martech, foodtech czy spółki gamingowe. Wspiera m.in.: Timecamp, Brand24, Sundose, Infermedicę, Primetric, PixelRace, Exit Plan Games, Giblib i neurocare group.
Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

KOMENTARZE (6)