PARTNERZY PORTALU

Ukraińcy wzięli szturmem nasz rynek pracy

 • Autor: PAP/JP
 • 11 sty 2023 13:44

Liczba cudzoziemców legalnie pracujących w Polsce rośnie, wśród nich najwięcej jest obywateli Ukrainy. Zasilają oni nasz rynek pracy, uzupełniają luki kadrowe i przyczyniają się do rozwoju polskiej gospodarki – przekazała minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Ukraińcy wzięli szturmem nasz rynek pracy
Najwięcej cudzoziemców pracujących w Polsce stanowią obywatele Ukrainy (fot. Ahmed Zalabany/Unsplash)
REKLAMA

Według danych ZUS liczba ubezpieczonych cudzoziemców wyniosła w grudniu 2022 r. 1 mln 63 tys. 300 osób. Oznacza to, że wzrosła w stosunku do stycznia 2022 r. o 191,7 tys.

"Rośnie liczba cudzoziemców legalnie pracujących w Polsce i odprowadzających składki do ZUS. Te osoby zasilają nasz rynek pracy, uzupełniają luki kadrowe i przyczyniają się do rozwoju polskiej gospodarki" - podkreśliła minister Marlena Maląg.

Wskazała, że najwięcej cudzoziemców pracujących w Polsce stanowią obywatele Ukrainy, którzy musieli uciekać przed rosyjską agresją na ich kraj.

Czytaj też: W ciągu kilku miesięcy pojawiły się setki tysięcy kobiet szukających pracy

"Sąsiedzi zza naszej wschodniej granicy znaleźli schronienie w Polsce i szybko odnaleźli się na rynku pracy. To wszystko dzięki decyzji rządu o uproszczeniu procedury zatrudnienia obcokrajowców z Ukrainy" - zaznaczyła szefowa MRiPS.

Zwróciła uwagę, że pracodawcy z różnych branż wciąż poszukują pracowników, dlatego na zatrudnieniu obcokrajowców korzystają dwie strony.

"Jednocześnie należy zauważyć, że kondycja naszego rynku pracy jest dobra i stabilna. Jesteśmy liderem wśród państw Wspólnoty. Według danych Eurostatu, zajmujemy drugie miejsce, na równi z Niemcami, z najniższym bezrobociem (3 proc.) w całej UE" - przypomniała minister Maląg.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (25)

Do artykułu: Ukraińcy wzięli szturmem nasz rynek pracy

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • Rafi 2023-01-18 05:57:53

  Już teraz wiecie dlaczego polski pracownik ma gorzej i nie ma podwyżek. Bo są ukraińcy.

 • TomekB 2023-01-16 19:32:17

  Wszędzie są Ukraińcy nawet spokojnie nie można pójść do miejskiego szaletu żeby nie słyszeć ich języka . A co do ich pracy w Polsce zabrał bym im dodatki na mieszkanie które dostają od państwa Polskiego kiedyś to było 1600zl na mieszkanie dla tych co są z terenów objętych wojną teraz pewnie jest więcej do tego 500+ praca którą zapewnia im PisPO i są ustawieni mogą dostać nawet większą stawkę niż Polak bo pracodawcy dostają dotacje na każdego przyjętego obcokrajowca z urzędu pracy . A zabrać im to wszystko i się wyniosą z naszego kraju .

 • Artur 2023-01-16 12:03:52

  Dziwne firmy i oszukiwanie Polaków, również dobrze i wychodzi.

 • Wolf 2023-01-16 11:03:35

  Super to teraz odebrać im kieszonkowe od państwa przestać dopłacać do mieszkań a w zasadzie płacić za nie niech utrzymują się sami

 • Magda 2023-01-16 09:21:24

  Tak zalewają, i ich praca jest bardzo nieprofesjonalna. Denerwuje mnie to że od trzech miesięcy nie mogę znaleźć salonu kosmetycznego z usługami realizowanymi przez Polki. Panie "stylistki" ze spalonego teatru zniszczyły mi paznokcie, wychodowaly jakieś grzyby, gdzie nigdy takiego czegoś nie miałam. U Polek po pół roku nic się nie działo, a tu nie dość że wygryzły nasze salony, to wywidnowaly ceny jak z zachodu, a usług nie potrafią wykonać porządnie. O cokolwiek zwracasz uwagę to się patrzą i twierdzą że nie rozumieją.

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA