PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Ukraińcy nie zabierają Polakom miejsc pracy

  • Autor: PAP/JP
  • 8 lip 2022 11:35

Obywatele Ukrainy nie zabierają Polakom miejsc pracy, a mogą uzupełnić nasz rynek – powiedziała w piątek w Studiu PAP minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. Zauważyła, że obecnie jest ok. 300 tys. ofert pracy.

Ukraińcy nie zabierają Polakom miejsc pracy
Minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg (fot. PAP/Albert Zawada)
REKLAMA
  • Marlena Maląg przekonywała, że stabilny rynek pracy w Polsce jest wynikiem polityki rządu w czasie pandemii. Przypomniała, że na ratowanie miejsc pracy przeznaczono ok. 250 mld zł.
  • "Najbardziej brakuje pracowników w budownictwie i przemyśle. "Potrzebne są także kadry wysokowyspecjalizowane np. informatycy" - powiedziała Marlena Maląg.
  • Przyznała, że rynek pracowników uzupełniają w Polsce mieszkańcy Ukrainy.

Z szacunkowych danych Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej wynika, że stopa bezrobocia rejestrowanego w końcu czerwca wyniosła 4,9 proc. i w porównaniu z poprzednim miesiącem spadła o 0,2 pkt. proc. Według MRiPS w końcu czerwca 2022 r. w urzędach pracy zarejestrowanych było 819,7 tys. bezrobotnych, o 30,5 tys. mniej niż w maju.

Szefowa MRiPS w piątek powiedziała w PAP.pl, że 4,9 proc. to rzeczywiście rekordowe stopa bezrobocia, najniższa od 32 lat, czyli od czasu transformacji. "W liczbach bezwzględnych bezrobotnych mamy ok. 820 tys. W porównaniu z czerwcem ubiegłego roku to jest 170 tys. mniej" - powiedziała minister Maląg.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Zaznaczyła, że stabilny rynek pracy w Polsce jest wynikiem polityki rządu w czasie pandemii. Przypomniała, że na ratowanie miejsc pracy przeznaczono ok. 250 mld zł.

"Zależy nam, żeby gospodarka wróciła na dynamiczne tory rozwoju. W ramach rządowych inwestycji strategicznych do samorządów trafiło już blisko 50 mld zł, które będą przeznaczone m.in. na budowę infrastruktury" - powiedział szefowa MRiPS.

Przyznała, że rynek pracowników uzupełniają w Polsce mieszkańcy Ukrainy. "Przed wybuchem wojny w Ukrainie w większości pracowali u nas mężczyźni, tymczasem obecnie są to kobiety. Szacujemy, że ok. 300 tys. osób, który przybyły do Polski po 24 lutego, podjęło już pracę. Świadczą o tym dane ZUS z odprowadzanych składek" - wyjaśniła minister Maląg.

Poinformowała, że zgodnie z danymi Centralnej Bazy Ofert Pracy oraz nowego portalu pracawpolsce.gov.pl obecnie jest ok. 300 tys. ofert pracy. "To pokazuje, że obywatele Ukrainy nie zabierają Polakom pracy, a mogą uzupełnić nasz rynek" - zaznaczyła szefowa MRiPS.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Ukraińcy nie zabierają Polakom miejsc pracy

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA
  • PARTNER SERWISU partner portalu

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA