Z raportu „Digital Economy and Society Index” wynika, że w Polsce brakuje około 50 tys. informatyków. Wakaty mogą uzupełnić uciekający przed wojną i jej skutkami Ukraińcy. Skuteczność zatrzymywania ukraińskich specjalistów w Polsce będzie jednak wymagała od rynku pracy elastyczności.

- Jak wynika z danych GUS, w ostatnim kwartale 2021 roku w sekcji informacja i komunikacja utworzono 8,6 tys. nowych miejsc pracy.
- W wyniku wojny część ukraińskich wykwalifikowanych informatyków może zacząć poszukiwać pracy w innych krajach.
- Skutki wojny w Ukrainie dla polskiego rynku pracy będą jednym z tematów Europejskiego Kongresu Gospodarczego, który odbędzie się 25-27 kwietnia w Katowicach. Trwa rejestracja na wydarzenie.
- Polska może stać się hubem informatycznym nie tylko dla krajów Europy, ale również innych części świata. Mamy odpowiedni know how, zasoby technologiczne, świetnie wyszkoloną i ambitną kadrę, która teraz może się rozszerzyć o specjalistów z Ukrainy. Rosnąca liczba inwestycji IT, które rozważają przeniesienie biznesów do Polski z krajów związanych z wojną, to dla naszego kraju ogromna szansa. Możemy przyciągnąć najlepszych, a tym samym podnieść swoją rangę na arenie międzynarodowej w tym sektorze - wyjaśnia Kinga Marczak, general manager w HRS-IT.
Jednak by Polska mogła myśleć o przyciągnięciu specjalistów ze wschodu, powinno się zmienić kilka rzeczy.
- Nasz rynek już ma wiele zalet, w tym bliskość geograficzną, kulturową i językową. Zachęcić najlepszych możemy, wdrażając ułatwienia w podejmowaniu pracy dla tej grupy zawodowej, ograniczając biurokrację, zwiększając benefity i oferując dodatkowe możliwości rozwoju przy ciekawych projektach, czy udziale w wybranych kursach - dodaje Marczak.
Jak wynika z danych GUS, w ostatnim kwartale 2021 roku w sekcji informacja i komunikacja utworzono 8,6 tys. nowych miejsc pracy. Zlikwidowano 2,8 tys. stanowisk. W tym sektorze od lat utrzymuje się najwyższy wskaźnik wolnych miejsc pracy. Wynosi on 3,65 proc., a liczba nieobjętych stanowisk to obecnie 12,8 tys.
Komisja Europejska w raporcie DESI szacuje, że w Polsce brakuje około 50 tys. specjalistów sektora informatycznego, a w całej Unii Europejskiej ta liczba sięga już 600 tys.
Specjaliści zza wschodniej granicy
Z przygotowanego na początku tego roku przez IT Ukraine Association raportu „Ukraine IT Report 2021” wynika, że w 2021 r. ukraińska branża IT wzrosła o 36 proc. Z 5 mld dolarów do 6,8 mld dolarów w eksporcie. W tym samym czasie liczba specjalistów wzrosła z 244 tys. w 2020 roku do 285 tys. w roku 2021.


Słowa kluczowe
- IT
- nowe technologie
- HRS-IT
- rynek pracy
- Rosja
- Ukraina
- Białoruś
- konflikt Rosja-Ukraina
- programiści
- EEC 2022
KOMENTARZE (0)