×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Ukraińcy mogą zapełnić wakaty w polskim IT

  • km
  • 6 kwi 2022 14:27

Z raportu „Digital Economy and Society Index” wynika, że w Polsce brakuje około 50 tys. informatyków. Wakaty mogą uzupełnić uciekający przed wojną i jej skutkami Ukraińcy. Skuteczność zatrzymywania ukraińskich specjalistów w Polsce będzie jednak wymagała od rynku pracy elastyczności.

Ukraińcy mogą zapełnić wakaty w polskim IT
W Polsce brakuje około 50 tys. informatyków (fot. Simon Abrams/Unsplash)
REKLAMA
  • Jak wynika z danych GUS, w ostatnim kwartale 2021 roku w sekcji informacja i komunikacja utworzono 8,6 tys. nowych miejsc pracy.
  • W wyniku wojny część ukraińskich wykwalifikowanych informatyków może zacząć poszukiwać pracy w innych krajach.
  • Skutki wojny w Ukrainie dla polskiego rynku pracy będą jednym z tematów Europejskiego Kongresu Gospodarczego, który odbędzie się 25-27 kwietnia w Katowicach. Trwa rejestracja na wydarzenie.

- Polska może stać się hubem informatycznym nie tylko dla krajów Europy, ale również innych części świata. Mamy odpowiedni know how, zasoby technologiczne, świetnie wyszkoloną i ambitną kadrę, która teraz może się rozszerzyć o specjalistów z Ukrainy. Rosnąca liczba inwestycji IT, które rozważają przeniesienie biznesów do Polski z krajów związanych z wojną, to dla naszego kraju ogromna szansa. Możemy przyciągnąć najlepszych, a tym samym podnieść swoją rangę na arenie międzynarodowej w tym sektorze - wyjaśnia Kinga Marczak, general manager w HRS-IT.

Jednak by Polska mogła myśleć o przyciągnięciu specjalistów ze wschodu, powinno się zmienić kilka rzeczy.

- Nasz rynek już ma wiele zalet, w tym bliskość geograficzną, kulturową i językową. Zachęcić najlepszych możemy, wdrażając ułatwienia w podejmowaniu pracy dla tej grupy zawodowej, ograniczając biurokrację, zwiększając benefity i oferując dodatkowe możliwości rozwoju przy ciekawych projektach, czy udziale w wybranych kursach - dodaje Marczak.

Jak wynika z danych GUS, w ostatnim kwartale 2021 roku w sekcji informacja i komunikacja utworzono 8,6 tys. nowych miejsc pracy. Zlikwidowano 2,8 tys. stanowisk. W tym sektorze od lat utrzymuje się najwyższy wskaźnik wolnych miejsc pracy. Wynosi on 3,65 proc., a liczba nieobjętych stanowisk to obecnie 12,8 tys.

Komisja Europejska w raporcie DESI szacuje, że w Polsce brakuje około 50 tys. specjalistów sektora informatycznego, a w całej Unii Europejskiej ta liczba sięga już 600 tys.

Specjaliści zza wschodniej granicy

Z przygotowanego na początku tego roku przez IT Ukraine Association raportu „Ukraine IT Report 2021” wynika, że w 2021 r. ukraińska branża IT wzrosła o 36 proc. Z 5 mld dolarów do 6,8 mld dolarów w eksporcie. W tym samym czasie liczba specjalistów wzrosła z 244 tys. w 2020 roku do 285 tys. w roku 2021.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Ukraińcy mogą zapełnić wakaty w polskim IT

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA