×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Ukraińcom będzie łatwiej o pracę zgodną z kwalifikacjami

  • Autor: PAP/rs
  • 6 maj 2022 7:41

W drugiej połowie maja planujemy uruchomić portal, który ułatwi uchodźcom z Ukrainy znalezienie pracy dopasowanej do ich możliwości. Będą mogli się do niego zgłaszać zarówno obywatele Ukrainy, jak i pracodawcy – poinformował sekretarz stanu ds. cyfryzacji Janusz Cieszyński.

Ukraińcom będzie łatwiej o pracę zgodną z kwalifikacjami
Rusza portal, który ułatwi uchodźcom z Ukrainy znalezienie pracy dopasowanej do ich możliwości (Fot. Pixabay.com)
REKLAMA
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.
  • Chcemy pomóc uchodźcom znaleźć jak najlepiej dopasowaną do ich możliwości pracę - podkreślił minister Cieszyński.
  • Z jednej strony to będzie prosty kwestionariusz dla obywateli Ukrainy potrzebujących pracy, a z drugiej - system obsługujący ogłoszenia, łączący najlepiej dopasowanych kandydatów do danej oferty - wyjaśnił.
  • To będzie portal zintegrowany z rejestrem PESEL. Planujemy go uruchomić w drugiej połowie maja - poinformował Cieszyński.

Cieszyński wyjaśnił, że trwają obecnie prace nad rozwiązaniem, którego celem jest stworzenie bazy profili zawodowych kompetencji obywateli Ukrainy. "Chcemy pomóc uchodźcom znaleźć jak najlepiej dopasowaną do ich możliwości pracę" - podkreślił minister.

"Z jednej strony to będzie prosty kwestionariusz dla obywateli Ukrainy potrzebujących pracy, a z drugiej - system obsługujący ogłoszenia, łączący najlepiej dopasowanych kandydatów do danej oferty" - zaznaczył.

Cieszyński wskazał, że do tego portalu będą mogli się zgłaszać zarówno obywatele Ukrainy, jak i przedsiębiorcy. "Wprowadzimy możliwość przeglądania profili pracowników niezawierających danych osobowych. Jeśli kandydat spełni oczekiwania, pracodawca będzie mógł zwrócić się do niego z prośbą o zgodę na kontakt" - tłumaczył.

"To będzie portal zintegrowany z rejestrem PESEL. Planujemy go uruchomić w drugiej połowie maja" - poinformował Cieszyński.

Minister zaznaczył, że PESEL ma już ponad milion obywateli Ukrainy. "Nowych wniosków z tygodnia na tydzień jest coraz mniej, co pokazuje, że udało się obsłużyć większość zainteresowanych osób" - zauważył.

W jego ocenie było to możliwe dzięki sprawnej współpracy z samorządami i dostarczeniu przez rząd dodatkowych stanowisk do obsługi uchodźców. Jak dodał, szczyt przypadł na 21 marca, kiedy przez urzędy przewinęło się ponad 55 tysięcy osób.

Cieszyński wyjaśnił, że 3/4 osób dorosłych, które otrzymały numer PESEL, zdecydowało się założyć Profil Zaufany. "To duże udogodnienie, ponieważ pozwala na korzystanie z usług publicznych bez wychodzenia z domu. Za pomocą PZ można m.in. złożyć wniosek o 500+ lub zalogować się do Internetowego Konta Pacjenta. Zaletą tego rozwiązania jest również to, że nie obciąża ono dodatkowo urzędów" - podkreślił.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Ukraińcom będzie łatwiej o pracę zgodną z kwalifikacjami

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA