×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Ukraina straciła przez wojnę prawie jedną trzecią miejsc pracy

  • Autor: PAP/JP
  • 11 maj 2022 16:02

Międzynarodowa Organizacja Pracy (ILO) poinformowała w środę w swym pierwszym raporcie na temat skutków wojny na Ukrainie, że od początku rosyjskiej agresji kraj ten stracił około 4,8 mln miejsc pracy, czyli blisko jedną trzecią. ILO przewiduje, że napływ ukraińskich uchodźców w wieku produkcyjnym negatywnie wpłynie na rynek pracy w krajach sąsiednich.

Ukraina straciła przez wojnę prawie jedną trzecią miejsc pracy
Zniszczenia po rosyjskim ataku rakietowym w Odessie (fot. PAP/Alena Solomonova)
REKLAMA

Wojna doprowadziła do utraty około 30 proc. miejsc pracy. Jeżeli dojdzie natychmiast do przerwania walk, to Ukraina może odzyskać szybko zatrudnienie dla 3,4 mln osób, jeśli jednak konflikt będzie toczyć się dalej, to bezrobocie będzie rosło i może sięgnąć 43,5 proc., co oznacza utratę 7 mln miejsc pracy - ocenia ILO.

Dyrektor Międzynarodowej Organizacji Pracy na Europę i Azję Środkową Heinz Koller podkreślił, komentując środowy raport, że rząd Ukrainy "podejmuje bardzo istotne wysiłki", aby system opieki społecznej pozostał funkcjonalny.

"Będziemy nadal wspierać (władze Ukrainy) w obecnej sytuacji, ale również, mam nadzieję, w fazie odbudowy, gdy konflikt zostanie zakończony" - dodał Koller.

Z raportu ILO wynika, że wojna na Ukrainie wpłynie negatywnie na rynek pracy również w krajach sąsiadujących z Ukrainą i Rosją. Spośród około 6 mln ukraińskich uchodźców 2,75 mln osób jest w wieku produkcyjnym i ludzi ci będą szukali pracy w krajach, w których znaleźli schronienie.

ILO ocenia, że w Polsce jest teraz około 410 tys. uchodźców, którzy byli przed wojną zatrudnieni na Ukrainie, połowa z nich to osoby wysoko wykwalifikowane, 146 tys. - średnio wykwalifikowane, a 64 tys. niewykwalifikowane.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Ukraina straciła przez wojnę prawie jedną trzecią miejsc pracy
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA