UE ułatwi znalezienie pracy za granicą

Od 2014 r. Polska ma realizować reformę sieci europejskiego pośrednictwa pracy EURES. Może to spowodować wzrost emigracji Polaków w poszukiwaniu pracy.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

UE ułatwi znalezienie pracy za granicą

PODZIEL SIĘ


Autor: Przegląd prasy/ Dziennik Gazeta Prawna

2 gru 2013 9:55


Jak podaje „Dziennik Gazeta Prawna" Unia Europejska reformuje system pośrednictwa pracy między państwami członkowskimi, by wzmocnić mobilność młodych. Od 1 stycznia 2014 r. zmiany w sieci EURES mają zacząć funkcjonować także w Polsce.

Czytaj też: Polacy na emigracji. Jeśli wrócą, to tylko w odwiedziny

W ramach zmian ma się zwiększyć intensywność działań służb zatrudnienia państw UE w zakresie pośrednictwa pracy. Ich działalność ma opierać się na dopasowywaniu ofert pracy do kandydatów, a nie jak dotychczas na wymianie informacji o rynku pracy - informuje „DGP".

Chociaż reforma ta nie jest próbą wysyłania Polaków za granicę, to jednak istnieje obawa, że zwiększy się liczba emigrantów.

- Trzeba pamiętać, że ten rynek działa przeważnie w jedną stronę. Pracownicy z krajów UE nie szukają pracy w Polsce. Mamy do czynienia wyłącznie z eksportem naszej siły roboczej. Powstaje więc pytanie, na ile powinniśmy być zainteresowani wyjazdami Polaków za granicę - mówi dla „DGP" Andrzej Martynuska, dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Krakowie.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.