Uczelnie wolą wybierać rektora tradycyjnie, niż w drodze konkursu

Akademicy wolą chronić swoje etaty niż powierzyć los uczelni w ręce profesjonalisty, który zapowiada zwolnienia.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Uczelnie wolą wybierać rektora tradycyjnie, niż w drodze konkursu

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/AT

30 mar 2015 9:10


Żadna publiczna szkoła wyższa, która w tym roku wyłoni rektora, nie skorzysta z tego, by wybrać go w konkursie. Uczenie decydują się na tradycyjne wybory - wynika z danych, które zebrał "Dziennik Gazeta Prawna".

Możliwość rozpisania takiego konkursu dała zmiana prawa z 2011 r. Taka rekrutacja władz szkoły to szansa na profesjonalne zarządzanie - kandydat powinien przede wszystkim mieć co najmniej doktorat i potrzebne kwalifikacje. Nie musi, jak w wyborach, pozyskać aprobaty studentów, doktorantów, nauczycieli akademickich i in. pracowników.

Czytaj też: Zarobki rektorów prywatnych uczelni wciąż rosną

Niechęć szkół do konkursów nie dziwi byłego szefa Narodowego Centrum Nauki i pracownika AGH w Krakowie prof. Andrzeja Jajszczyka. Gdy zmieniano prawo miałem przeczucie, że uczelnie nie będą z niego korzystać - mówi.

Jego zdaniem wybory w szkołach wyższych można porównać do konkursu piękności. "Wyłaniany jest najbardziej lubiany i popularny kandydat, a niekoniecznie najlepiej predysponowany do sprawnego zarządzania uczelnią" - zauważa Jajszczyk.

Akademicy wolą zatem chronić swoje etaty niż powierzyć los uczelni w ręce profesjonalisty, który w celu ograniczenia jej straty zapowiada zwolnienia - wskazuje "DGP".

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.