×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Tylko w PulsHR.pl: Specjaliści radzą, jak wygrać walkę o pracowników

2022 rok upłynie pod znakiem wszechobecnej rekrutacji. Nowych pracowników planuje werbować aż 95 proc. firm. Na swoje szczęście, zdecydowana większość z nich jest świadoma trudności, jakie się z tym będą wiązały. Niedobór talentów będzie tak samo powszechny jak chęć do zatrudnienia nowych osób. Znalezienie odpowiedzi na pytanie "skąd wziąć pracowników" będzie głównym zadaniem ludzi pracujących w HR.

Tylko w PulsHR.pl: Specjaliści radzą, jak wygrać walkę o pracowników
O zatrudnieniu nowych osób myśli aż 95 proc. polskich firm (Fot. Shutterstock)
REKLAMA
  • "Raportu płacowego 2022" przygotowanego przez firmę doradczą Hays Poland wynika, że w 2022 roku aż 95 proc. firm planuje rekrutować, by uzupełnić naturalne braki w zespole lub go powiększyć.
  • Jednocześnie 46 proc z nich oczekuje, że liczba prowadzonych procesów będzie większa niż ta odnotowana w minionym roku.
  • Pracodawcy w dużej mierze są też świadomi, że znalezienie nowego pracownika nie będzie łatwym zadaniem. Wyzwań rekrutacyjnych spodziewa się aż 74 proc. z nich. To o 34 proc. więcej, niż rok wcześniej. Wzrost ten nie powinien dziwić. Wojna o talenty nabiera na sile.

Z raportu Hays Poland wynika, że trzy najważniejsze powody stojące za planami rekrutacyjnymi to rozwój biznesu i konieczność pozyskania nowych pracowników, często posiadających unikatowe kompetencje, potrzeba znalezienia zastępstwa za pracowników, którzy zdecydują się odejść oraz zmiany strukturalne. W sumie o zatrudnieniu nowych osób myśli aż 95 proc. firm biorących udział w badaniu.

Andzej Korkus, prezes EWL, przekonany jest, że zmiany, jakie zaszły w ostatnim czasie na rynku pracy, tylko pogłębią problem pozyskiwania pracowników.

- Trend hybrydowych modeli pracy tylko go pogłębił, wakaty przestały być bowiem związane z lokalnym rynkiem pracy, a stały się globalne. Teraz o pracowników, o których wcześniej konkurowały tylko firmy związane z globalnym rynkiem, walczą firmy z całego świata. By wykorzystać wszystkie możliwości z tym związane, musimy zacząć korzystać z globalnych zasobów – zarówno w branży IT, jak i outsourcingu usług oraz działaniach back office - wskazuje nasz rozmówca.

Jak wygrać wojnę o talenty

Jednak sprawna realizacja tych planów nie będzie łatwa. Eksperci z branży HR nie mają co do tego żadnych wątpliwości. Piotr Wielgomas, prezes Bigramu, podkreśla, że obecnie nowym i silnie odczuwanym przez rynek zjawiskiem jest tak zwana wojna o talenty, która nabiera na sile. Do tego trzeba dodać najsilniejszy od lat rynek pracownika.

 Piotr Wielgomas, prezes Bigramu (fot. Bigram)
Piotr Wielgomas, prezes Bigramu (fot. Bigram)
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Tylko w PulsHR.pl: Specjaliści radzą, jak wygrać walkę o pracowników

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • Gree 2022-01-17 10:21:25

    Autor to chyba po jednej wodzie ze swoimi specjalistami. Korpobełkot aż się człowiekowi gorzej robi. Widzę, że kilka dobrych lat minęło, a 'specjaliści' nadal wierzą, że darmowe jabłko w czwartek, pakiet herbat i dodatkowy dzień wolnego sprawią, że w podskokach wręcz złożę aplikację. O ile 'specjalistów' mogę zrozumieć, tak ludzi im płacących i wierzących (najwidoczniej) w te bujdy już nie za bardzo. Udzielę również darmowej rady - przede wszystkim to należało by dostosować płacę do stanowiska i panującego klimatu w gospodarce. Znakomita większość ludzi, pracuje bo musi. To nie jest forma rozrywki czy hobby. Zamiast rekrutować nowych, może warto porozmawiać z odchodzącym pracownikiem i spróbować się dogadać.

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA