Tylko garstka Polek ma wysokie stanowiska. Nawet w branży HR

Z badań przeprowadzonych przez firmę Spencer Stuart wynika, że tylko 4 proc. Polek pełni funkcję prezesa, a 6 proc. zajmuje wysokie stanowiska zarządcze.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Tylko garstka Polek ma wysokie stanowiska. Nawet w branży HR

PODZIEL SIĘ


Autor: jm

8 mar 2015 19:13


Badania pokazały też, że w ciągu ostatnich lat w Polsce zmniejszyła się liczba kobiet na kierowniczych stanowiskach. Zdaniem socjologów winę za taką sytuację ponoszą zarówno stereotypy związane z płcią, jak i same kobiety. Polki wciąż są bowiem wychowywane na kobiety skromne, o niższej niż mężczyźni samoocenie, mniejszej odwadze i przebojowości.

– Bardzo surowo się oceniamy, chcemy być jednocześnie najlepszymi matkami, menadżerkami, żonami i gospodyniami, co jest oczywiście niemożliwe. Mamy tendencję do biczowania się. Widać to choćby w reakcji na komplementy - stwierdziła w rozmowie z Newserią Olga Kozierowska, mentorka, trener biznesu, autorka programu „Sukces pisany szminką”.

- Kobieta zawsze odpowie skromnie, np. „Wcale ładnie nie wyglądam, może to efekt wyspania się”, „Sukces to nie moją zasługa, to dzięki zespołowi” itd. – wyjaśniła.

Jak się okazuje, nawet w zdominowanej przez kobiety branży HR, panie na stanowiskach kierowniczych to nie norma.

- Patrząc całościowo na branżę wydaje się, że równość szans w kontekście struktury najwyższych stanowisk wciąż jest wyzwaniem, gdyż blisko połowa dyrektorów personalnych to mężczyźni, którzy przecież w całej populacji działów HR stanowią mniejszość - twierdzi Rafał Maludziński, menedżer ds. rekrutacji i wizerunku pracodawcy w PwC.

Pomimo tego, że kobiet w branży HR jest zdecydowanie więcej (świadczy o tym także próba respondentów Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń Sedlak&Sedlak, w której udział wzięło - 2805 kobiet i 474 mężczyzn), panie wciąż zarabiają mniej od panów.

Okazuje się, że w 2013 r. kobiety zatrudnione w branży zarabiały średnio o 1200 zł mniej, niż mężczyźni.

Oczywiście branża HR to nie wyjątek na mapie damsko-męskich luk płacowych. Międzynarodowa Organizacja Pracy ocenia jednak, że jeśli nic się nie zmieni, pensje kobiet będą niższe od płac mężczyzn jeszcze przez 70 lat.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.