Tylko dwóch na stu Polaków twierdzi, że dobrą pracę można znaleźć bez problemu

Ponad połowa Polaków (55 proc.) uważa, że sprawy w kraju idą w złym kierunku. Z kolei 65 proc. rodaków jest zdania, że znalezienie pracy w naszym kraju jest trudne bądź niemożliwe.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Tylko dwóch na stu Polaków twierdzi, że dobrą pracę można znaleźć bez problemu

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

19 sie 2015 20:16


Z sondażu TNS Polska wynika, że w sierpniu odnotowano nieznaczne zmiany postaw w stosunku do poprzedniego miesiąca. Odsetek pozytywnych ocen sytuacji w kraju wzrósł o 2 punkty procentowe w stosunku do lipca. W przypadku ocen negatywnych odnotowano spadek o 4 punkty proc.

Znalezienie pracy nie jest łatwe

Większość Polaków (65 proc.) jest zdania, że znalezienie pracy w naszym kraju jest trudne bądź niemożliwe. 50 proc. uważa, że trudno obecnie jest znaleźć jakąkolwiek pracę w Polsce, a 15 proc. badanych uważa, że w ogóle nie można znaleźć zatrudnienia.

Czytaj też: Brak umiejętności miękkich utrudnia absolwentom znalezienie pracy

Według TNS Polska, jedynie dwóch na stu Polaków (2 proc.) sądzi, że można bez większych kłopotów znaleźć dobrą pracę, a 29 proc. jest zdania, że pracę można znaleźć, ale niekoniecznie taką, jaką się chce.

Polska gospodarka w kryzysie

Nieco ponad połowa respondentów (54 proc.) uważa, że polska gospodarka znajduje się w stanie kryzysu, przy czym 40 proc. ankietowanych jest zdania, że jest to lekki kryzys, a 14 proc. - głęboki. W ocenie 39 proc. badanych polska gospodarka rozwija się.

Zdaniem 36 proc. respondentów jest to jednak powolny rozwój; jako dynamiczny określa go jedynie 3 proc. ankietowanych, a 7 proc. nie potrafi wyrazić opinii w tej kwestii.

Czytaj też: Jak znaleźć pierwszą pracę? Oto osiem wskazówek ekspertów HR

Jak podaje TNS Polska, obecne wyniki różnią się od lipcowych. Odsetek pozytywnych ocen polskiej gospodarki wzrósł o 5 punktów proc., w przypadku opinii negatywnych odnotowano spadek o 4 punkty proc.

Poprawią się warunki życia?

Ponad połowa badanych (51 proc.) uważa, że następne trzy lata nie przyniosą zmiany, jeśli chodzi o materialne warunki życia. 5 proc. respondentów nie ma jednoznacznego zdania na ten temat, a pozostali uważają, że w ciągu najbliższych trzech lat nastąpi zmiana warunków życia ludności.

Co czwarty badany (26 proc.) uważa, że warunki życia zmienią się na lepsze. Co szósty ankietowany (18 proc.) uważa natomiast, że ulegną one pogorszeniu.

W porównaniu do wyników z lipca - jak podkreśla TNS Polska - wskaźnik społecznego optymizmu wyraźnie się zmienił. O 5 punktów proc. wzrósł odsetek pesymistów przekonanych, że trzy nadchodzące lata przyniosą negatywne zmiany, natomiast o 3 punkty proc. wzrósł odsetek osób, które uważają, że nastąpią zmiany pozytywne.

Brak zmian materialnych warunków życia ludności w naszym kraju w ciągu najbliższych trzech lat przewiduje o 4 punkty proc. więcej respondentów niż w lipcu.

*Sondaż został przeprowadzony w dniach 7-12 sierpnia br. na ogólnopolskiej próbie 1024 mieszkańców Polski w wieku 15 i więcej lat.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.