Tylko co trzeci Polak w wieku 50+ utrzymuje się z własnej pracy

Choć większość pracodawców deklaruje, że szuka pracowników po pięćdziesiątce i zatrudnia ich, w rzeczywistości tylko 36 proc. osób w tym wieku utrzymuje się z pracy zarobkowej.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Tylko co trzeci Polak w wieku 50+ utrzymuje się z własnej pracy

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/JP

27 lis 2015 7:32


Badanie na zlecenie "Rzetelniej Firmy" pokazuje też, że dla 75 proc. osób odpowiedzialnych za rekrutację w przedsiębiorstwach, wiek pracownika nie gra roli, a 81,3 proc. z nich wskazało, że prowadzi rekrutację wśród osób z tej grupy wiekowej. Tylko 22,7 proc. rekruterów przyznało, że poszukując pracowników, zwraca uwagę na ich wiek.

Ponadto badanie wykazało, że za rekrutację pracowników w małych i średnich przedsiębiorstwach w Polsce, odpowiadają raczej osoby w wieku dojrzałym i bardziej doświadczone - 47 proc. z nich ukończyło już 50 lat, a kolejne 27 proc. ma między 41 a 50 lat.

Dodatkowo aż 98 proc. przepytanych przedsiębiorstw zadeklarowało, że zatrudnia osoby z tej grupy wiekowej. Jednak, jak twierdzą autorzy raportu, najczęściej kończy się właśnie na zapewnieniach.

W polskich firmach często rekrutują osoby właśnie po pięćdziesiątce – wskazało tak aż 47 proc. badanych przedsiębiorstw. Z kolei w 27 proc. przypadków o rekrutacji decydują osoby pomiędzy 41. a 50. rokiem życia. Oznacza to, że o tym kogo zatrudnić w firmie, decydują raczej starsi i doświadczeni menedżerowie i pracownicy.

 

- Mogłoby to oznaczać, że na polskim rynku pracy liczą się przede wszystkim umiejętności, a nie wiek. Rzeczywistość przynosi jednak całkiem inny obraz sytuacji zawodowej osób po pięćdziesiątce. Zaledwie 36 proc. osób po pięćdziesiątym roku życia deklaruje, że utrzymuje się ze swojej pracy zarobkowej - czytamy w raporcie z badań.

Doświadczeni i lojalni

Zdaniem ekspertów z "Rzetelnej firmy" świadczy to o tym, że osoby po pięćdziesiątce są aktywne zawodowo i mają szansę na znalezienie zatrudnienia, jednak rzadko stanowią one znaczący odsetek pracowników firm.

W 43 proc. przebadanych przypadków osoby 50 plus stanowiły do 5 proc. wszystkich zatrudnionych, a jedynie w co dziesiątej firmie (9 proc.) - ponad połowę całej obsady pracowniczej.

Autorzy badania wskazali, że głównym problemem w znalezieniu etatu przez osoby 50 plus, jest zbyt mała liczba stanowisk, skąpa w relacji do zapotrzebowania rynku pracy. To właśnie brak odpowiednich stanowisk dla tej grupy wiekowej był najczęściej podawaną przez pracodawców przeszkodą w ich zatrudnieniu - tak wskazało 73,2 proc. firm.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.