Tylko co ósmy student ma pewność co do dalszej drogi zawodowego rozwoju

· Wkrótce główną siłą roboczą na rynku pracy będzie pokolenie Y, które stanowi grupę prawie 9 milionów Polaków.
· Polscy millenialsi mają w rękawach wiele atutów - są wykształceni, znają języki obce i już na etapie studiów zdobywają pierwsze doświadczenia w zawodzie.
· Mimo tego wejście na rynek pracy jest dla nich doświadczeniem bardzo trudnym i stresującym, ponieważ młodzi obawiają się, czy znajdą pracę i sprostają oczekiwaniom pracodawców.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Tylko co ósmy student ma pewność co do dalszej drogi zawodowego rozwoju

PODZIEL SIĘ


Autor: jk

23 lut 2016 11:33


Nie ma wątpliwości, że moment wejścia na rynek pracy jest jednym z ważniejszych doświadczeń dla przyszłego absolwenta szkoły wyższej. Okazuje się, że millenialsi, choć pełni wiary we własne możliwości, czują się zagubieni na starcie zawodowej kariery. 

Jak wynika z badania „Młodzi na rynku pracy” zrealizowanego przez SW Research prawie 38 proc. absolwentów obawia się momentu ukończenia studiów i czuje się niepewnie, mając postawić pierwszy krok na trudnym rynku pracy. Dalsze 35 proc. ma wiele wątpliwości, których nie jest w stanie rozstrzygnąć samodzielnie. Tylko co ósmy badany student ma pewność co do dalszej drogi zawodowego rozwoju.

- Początek kariery zawodowej wyzwala u studentów ambiwalentne postawy – mówi Piotr Zimolzak, wiceprezes SW Research. - Z jednej strony, dla 60 proc. z nich jest on synonimem niezależności finansowej i szansą na wykorzystanie swojego potencjału (44 proc.). Z drugiej strony przyszli absolwenci odczuwają strach przed niemożliwością znalezienia pracy (49 proc.) i brakiem spełnienia oczekiwań przyszłego pracodawcy (41 proc.) - dodaje.

Wśród młodych znajdziemy jednak także optymistów. Dla prawie 34 proc. badanych studentów wejście na rynek pracy oznacza szansę na spełnienie marzeń, a dla 23 proc. – możliwość pozytywnej zmiany statusu społecznego i uzyskanie prestiżu zawodowego.

Doświadczenie i staż kluczem do dobrego startu

Mimo licznych wątpliwości, millenialsi nie siedzą z założonymi rękami, czekając na oferty pracy. Zdecydowana większość z nich (84 proc.) wierzy we własny potencjał. Według młodych kluczem do dobrego startu jest zdobywanie wiedzy i doświadczenia, najlepiej jeszcze na etapie nauki na uczelni wyższej.

Czytaj też: Mentor wskaże ci drogę, a coach powie jak najlepiej ją przebyć

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC

REKLAMA

1 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

mrówka 2016-03-03 23:13:09

jak można nie wiedzieć co się chce robić? ;) przecież po to jest okres studiów! tak czy inaczej, od czegoś trzeba zacząć. staż jest świetnym początkiem. ale nie byle jaki a tam gdzie skorzystamy i nabędziemy praktycznych umiejętności. dla mnie takim miejscem stał się impel :) chciałaby, żeby każda firma tak dbała o swoich stażystów!