Tylko 7 proc. polskich firm zatrudnia cudzoziemców. Fala imigrantów dopiero nadejdzie?

Wbrew powszechnym obawom związanym z napływem do Polski imigrantów zarobkowych, polscy pracownicy mogą być spokojni o swoje miejsca pracy.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Tylko 7 proc. polskich firm zatrudnia cudzoziemców. Fala imigrantów dopiero nadejdzie?

PODZIEL SIĘ


Autor: jk

4 sie 2015 10:05


Z najnowszych badań Work Service wynika bowiem, że 93 proc. przedsiębiorstw w Polsce nie zatrudnia obcokrajowców. Jak deklaruje zdecydowana większość pracodawców (76 proc.), głównym powodem niekorzystania z zagranicznych zasobów jest wystarczająca liczba odpowiednich kandydatów wśród Polaków.

Ten trend już wkrótce może się jednak odwrócić – 12 proc. polskich pracodawców planuje zatrudnić obcokrajowców w perspektywie roku, a to dwukrotnie więcej niż dziś deklaruje posiadanie w firmie specjalistów z zagranicy.

Czytaj też: Katarzyna Nałęcz, Cisco: 30 proc. naszej załogi stanowią cudzoziemcy

Wyniki badania Work Service pokazały, że tylko niewiele ponad 7 proc. firm w Polsce zatrudnia obecnie obcokrajowców. Zdecydowanie najczęściej (23 proc.) są to duże przedsiębiorstwa (powyżej 249 pracowników), a rzadziej firmy małe, wśród których 5 proc. sięga po pracowników z zagranicy.

Na tle innych branż sektor usługowy nieco częściej deklarował zatrudnianie specjalistów innej narodowości niż Polacy (11 proc.), a w pozostałych obszarach takich jak handel (5,9 proc.), sektor publiczny (5,2 proc.), czy produkcja (4,7 proc.) aktualne zapotrzebowanie na pracowników z zagranicy kształtowało się na porównywalnym poziomie.

Dlaczego polscy pracodawcy nie zatrudniają obcokrajowców?

Zdecydowana większość pracodawców (76 proc.) nie zatrudnia imigrantów, ponieważ pracownicy z Polski w pełni im wystarczają. Dostępność wykwalifikowanych, kompetentnych i dyspozycyjnych kandydatów z kraju eliminuje potrzebę sięgania po pracowników z innych rynków.

Kolejnym istotnym powodem, który wymieniali pracodawcy jest po prostu brak obcokrajowców chętnych do pracy w Polsce – blisko 70 proc. firm twierdzi, że nie otrzymuje aplikacji od takich kandydatów. Ponad 40 proc. wskazało, że nie prowadzi dodatkowych rekrutacji skierowanych do pracowników z zagranicy.

Czytaj też: W wielokulturowości kadr tkwi siła branży SSC/BPO. Jak wykorzystać potencjał multinarodowego zespołu?

Co ciekawe, pomimo że polscy pracodawcy nie widzą przeszkód w zatrudnianiu obcokrajowców jeśli zajdzie taka potrzeba, niemal 30 proc. stwierdza niedostosowanie firmy do multikulturowego modelu współpracy.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.