PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Tu nie ma półśrodków. Krótsza rekrutacja albo strata kandydata

  • jk
  • 15 gru 2022 20:00

Ofert pracy w branży IT ciągle przybywa, a niedobór talentów utrudnia firmom zapełnianie wakatów. Właśnie dlatego presja na skrócenie procesów rekrutacyjnych będzie coraz większa.

Tu nie ma półśrodków. Krótsza rekrutacja albo strata kandydata
Presja na skrócenie procesów rekrutacyjnych będzie coraz większa (fot. Simon Abrams/Unsplash)
REKLAMA
  • Od początku stycznia do końca listopada tego roku na polskim rynku pracy ukazało się ponad 347 tysięcy ofert pracy skierowanych do specjalistów IT i telekomunikacji. To o 56 proc. więcej niż rok temu w analogicznym okresie.
  • Miesiącem w którym ukazało się najwięcej ofert pracy był marzec z liczbą niemal 61 tysięcy, natomiast najmniej zostało opublikowanych w styczniu - niemal 50 tysięcy.
  • Do najbardziej rozchwytywanych specjalistów IT w 2022 roku należeli Java Developerzy, DevOps Engineerowie oraz Frontend Developerzy.

W 2022 roku najwięcej możliwości na zmianę pracodawcy mieli kandydaci na stanowiska związane z rozwojem oprogramowania: Java Developera, i Frontend Developera oraz DevOps Engineer. Tuż za podium najczęściej poszukiwanych specjalistów IT znalazł się także .NET Developer oraz PHP Developer, a także Scrum Master. To przede wszystkim tych stanowisk dotyczyły oferty publikowane w mijającym roku.

Ofert pracy przybywa

W okresie od początku stycznia do końca listopada 2022 roku w sieci opublikowano ponad 347 tysięcy ofert pracy skierowanych do specjalistów z branży IT i telekomunikacji – rok temu w analogicznym przedziale było to ponad 222 tysiące, a zatem można mówić o 56 proc. wzroście rok do roku (źródło: Job Market Insights).

W okresie od początku stycznia do końca listopada 2022 roku w sieci opublikowano ponad 347 tysięcy ofert pracy skierowanych do specjalistów z branży IT i telekomunikacji (fot. Shutterstock)
W okresie od początku stycznia do końca listopada 2022 roku w sieci opublikowano ponad 347 tysięcy ofert pracy skierowanych do specjalistów z branży IT i telekomunikacji (fot. Shutterstock)

- Niezmiennie od kilku już lat zainteresowaniem pracodawców cieszą się kompetencje IT z zakresu rozwiązań chmurowych, bezpieczeństwa, sztucznej inteligencji czy analizy danych. Szacuje się, że popyt w obszarze IT w 2023 roku utrzyma się na niezmiennie wysokim poziomie dzięki coraz większej cyfryzacji niemal wszystkich już branż. Przedsiębiorstwa, pomimo trudnej sytuacji gospodarczej, będą kontynuować swoje inicjatywy biznesowe związane z automatyzacją czy digitalizacją procesów – wyjaśnia Justyna Mazur, liderka odpowiedzialna za linię biznesową realizującą rekrutacje stałe z obszaru IT w Experis.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Tu nie ma półśrodków. Krótsza rekrutacja albo strata kandydata

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA