PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Trzy czwarte ubezpieczonych cudzoziemców to Ukraińcy

  • Autor: PAP/JP
  • 13 lip 2022 10:24

Na koniec czerwca liczba cudzoziemców w ubezpieczeniu emerytalnym przekroczyła milion. Około 729 tys. osób to obywatele Ukrainy – poinformowała w środę prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska. W ostatnich miesiącach obserwujemy stały wzrost liczby cudzoziemców pracujących w Polsce – dodała.

Trzy czwarte ubezpieczonych cudzoziemców to Ukraińcy
(fot. Karollyne Hubert/Unsplash)
REKLAMA

"Liczba cudzoziemców w ubezpieczeniu emerytalnym przekroczyła historyczną barierę miliona osób i wyniosła 1,012 mln osób. To więcej o 21 tys. niż w maju i więcej o 342 tys. wobec lutego 2020 r. Dwie trzecie wzrostu cudzoziemców w rejestrach ZUS to obywatele Ukrainy. Ich liczba wynosi już ok. 729 tys. osób" - przekazała prof. Gertruda Uścińska.

Zwróciła uwagę, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych na bieżąco analizuje liczbę cudzoziemców w ubezpieczeniu emerytalnym. "Szczegółowo przyglądamy się tym danym od kilku lat. W ostatnim czasie polski rynek pracy stał się bardzo atrakcyjny dla obywateli innych państw, szczególnie dla Ukraińców" - podkreśliła szefowa ZUS.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

"Wraz z wybuchem wojny w Ukrainie nie zauważyliśmy, aby masowo wyrejestrowywano z ubezpieczeń obywateli tego kraju. Potwierdzają to także obecne - historyczne dane. W ostatnich miesiącach stale obserwowaliśmy wzrost liczby cudzoziemców pracujących w Polsce, także Ukraińców" - dodała prof. Uścińska.

Zaznaczyła, że obywatele Ukrainy, którzy przybyli do Polski po wybuchu wojny, coraz częściej podejmują pracę w naszym kraju.

"Według danych resortu rodziny od 15 marca pracę w Polsce podjęło ponad 307 tys. obywateli Ukrainy. Najwięcej osób w ostatnich miesiącach znalazło zatrudnienie w województwach mazowieckim, dolnośląskim i wielkopolskim" - wskazała szefowa ZUS.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Trzy czwarte ubezpieczonych cudzoziemców to Ukraińcy

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA
  • PARTNER SERWISU partner portalu

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA