PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Trzy cechy pracownika, których szukają pracodawcy. Nie jest o nie łatwo

 • Justyna Koc
  jk
 • 18 sie 2021 13:40

Z analizy ManpowerGroup wynika, że niedobór talentów w Polsce znacząco wzrósł w ostatnich latach. Już 81 proc. pracodawców odczuwa wyzwania w obszarze rekrutacji kandydatów posiadających odpowiednie kompetencje – zarówno twarde, jak i miękkie. Jakie umiejętności powinni rozwijać kandydaci chcący zwiększyć swoją atrakcyjność na rynku pracy?

Trzy cechy pracownika, których szukają pracodawcy. Nie jest o nie łatwo
Na znaczeniu zyskują tak zwane kompetencje transferowalne, czyli takie, które są potrzebne w każdej branży (Fot. Shutterstock)
REKLAMA
 • Zapotrzebowanie na umiejętności zmieniło się pod wpływem pandemii COVID-19.
 • Na znaczeniu zyskały kompetencje miękkie, jednak znalezienie kandydatów dysponujących tymi pożądanymi stanowi wyzwanie dla firm – zarówno lokalnie, jak i globalnie.
 • Prawie co trzeci pracodawca w Polsce ma trudności z pozyskaniem pracowników wykazujących się rzetelnością, odpowiedzialnością i dyscypliną. Największe problemy w tym zakresie zauważają duże firmy.

35 proc. firm, biorących udział w badaniu  ManpowerGroup deklaruje, że trudne jest dla nich pozyskanie pracowników, wykazujących się rzetelnością, dyscypliną i wysokim poczuciem odpowiedzialności za powierzone zadania. Ponad 1/4 organizacji zauważa na rynku deficyt kompetencji związanych z logicznym myśleniem i umiejętnością rozwiązywania problemów.

Braki dotyczą również przejmowania inicjatywy, na co zwraca uwagę 28 proc. pracodawców. Kolejne umiejętności trudne do pozyskania w procesie rekrutacji to krytyczne myślenie oraz zdolności analityczne (26 proc.). 24 proc. przedsiębiorców odczuwa też niedobory pracowników charakteryzujących się odpornością oraz elastycznością działania.

Źródło: ManpowerGroup
Źródło: ManpowerGroup

- Obecnie obserwujemy, że na znaczeniu zyskują tak zwane kompetencje transferowalne, czyli takie, które są potrzebne w każdej branży i umożliwiają dostosowanie się do nowych zadań oraz sprawne działanie w środowisku biznesowym. Wymienione w raporcie umiejętności miękkie wskazywane przez pracodawców jako najtrudniejsze do pozyskania to właśnie te, które pozwalają dziś organizacjom osiągać konkretne rezultaty na dynamicznym i niepewnym rynku. Należy podkreślić, że umiejętności miękkie wspierają uzyskanie twardych wyników. Choć wiedza i ekspertyza są kluczowe, to jednak tylko w połączeniu z wykorzystaniem kompetencji miękkich umożliwiają pracownikom osiąganie optymalnych rezultatów w pracy – stwierdza Agnieszka Krzemień, ekspert ds. rozwoju i zarządzania karierą z Right Management w ManpowerGroup.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (24)

Do artykułu: Trzy cechy pracownika, których szukają pracodawcy. Nie jest o nie łatwo

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • . 2021-08-22 11:00:19

  Można trafić na pracodawcę, który potrafi wywalić na bruk pracownika po 25 latach pracy, na kwartał przed osiągnięciem przez niego ochrony przedemerytalnej.

 • Mariusz 2021-08-22 01:03:44

  Pracodawcy mają problem ze względu na to że nie potrafią docenić pracownika,nie szanują za pracę , lojalność wobec firmy za bycie z firmą na dobre i złe. dają niskie stawki godzinowe,i starają się ograniczać wydatki chociażby na wodę do picia w okresie letnim.jesli to się nie zmieni to nie znajdą pracowników.

 • Mic 2021-08-20 12:58:45

  Problem nie leży w pracownikach najniższego szczebla tylko w kadrach zarządzających dobór ujemny na tych stanowiskach jest tak drastycznie widoczny że właśnie te osoby wpływają na niechęć pracowników niższego szczebla do decydowania o czymkolwiek sytuacja w którym najniższy pracownik odzywa się do kierownika zmiany o lepszej wersji wykorzystania czasu pracy lub zmiany układu prowadzenia tej pracy zazwyczaj łączy się ze zwolnieniem szykanowanie m itd a to całkiem logiczne bo jeżeli jeden tępak z drugim po znajomości udało mu się znaleźć posady na stanowisku kierowniczym to każdy poniżej niego pozycji jest zagrożeniem jestem brygadzistą na budowie i widzę relacje między kierownikami a zwykłymi pracownikami bardzo często ciśnie się na usta "robota by lepiej poszła gdyby nie kadra zarządzająca "kolejne ciekawe budowlane przysłowie wydaje mi się też wyczerpuje cały temat "miej wyjebane a będzie ci dane" kto O zdrowym rozsądku chciałby się postarać bardziej skoro gdy tylko ruszy szarymi komórkami to zaraz usłyszy od swojego kierownika budowy czy kogokolwiek na wyższym stanowisku "no ty tam się przypadkiem kur.. nie mądruj" dlaczego z obawy przed utratą pracy przed zamianą zatem nie mówcie że ludzie nie mają takich zdolności mówcie dlaczego nie chcą się nimi chwalić bo kierownicy potrafią tylko narzekać nie ma ludzi do pracy a fabryce mebli w której pracuje moja żona 6 miesiąc kierownik nie zna imion własnych pracowników a ma ich 9 ja jako kierownik zarządzający moją brygadą no jest to od 10 do 15 osób znam ich sytuację rodzinną wiem które dziecko kiedy miało wysypkę i jak trzeba to ja zastąpię go na stanowisku i wykonam jego pracę nawet jak trzeba będzie ruszyć z łopatą do wykopu. ludzie są świadomi że ja stoję za nimi do momentu aż oni stoją za mną jeżeli mają jakiekolwiek pomysły nie mają się przyjść do mnie jej powiedzieć że można to zrobić lepiej a osoby na kierowniczych stanowiskach które uważają że połknęło wszystkie rozumy nigdy się nie mylą a cała reszta to tylko idioci sami kreują sobie taką rzeczywistość dobór ujemny w zarządzaniu to jest problem a nie to o czym piszecie

 • Olo565 2021-08-20 12:24:41

  Ludzie z takimi kompetencjami nie uczestniczą czy nie w poszukiwaniu pracy. Oczekują konkretnych propozycji. Znam przypadek kiedy chłop zapytany o wynagrodzenie krzyknął sobie 35 tys. Na rękę, szef firmy odmówił więc chłop że podstawa minimalna plus procent za zlecenie, szef się zgodził a chłop zarabia 35 tys/mc

 • Tomi 2021-08-20 11:51:01

  Tzki co nie je, nie pije , nie musi odpoczywać. No i nie woła o podwyżkę oczywiście 🤪

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA