Trzeba wspomagać mobilność Polaków

- Obecnie łatwiej się nam zdecydować na przeniesienie do Wielkiej Brytanii niż o 300 km od miejsca zamieszkania. Jest to zrozumiałe ze względu na koszty życia i siłę nabywczą - mówi Andrzej Trela, dyrektor sprzedaży LeasingTeam.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Trzeba wspomagać mobilność Polaków

PODZIEL SIĘ


Autor: Wnp.pl

wnp.pl

22 lut 2016 7:51


- Niegdyś niedopasowanie strukturalne oznaczało sytuację, w której pojawiał się nadmiar pracowników o określonych kwalifikacjach, jak np. stało się po likwidacji wielkich stoczni w Polsce - mówi Andrzej Trela, dyrektor sprzedaży LeasingTeam.

Jednak obecnie występuje sytuacja odwrotna, bowiem dynamiczny rozwój niektórych branż przekroczył możliwości lokalnego zaspokajania zapotrzebowania na pracowników.

- Mam na uwadze przede wszystkim branżę automotive, która zgłasza popyt na różnej klasy pracowników technicznych w takich ilościach, że często nie jest on możliwy do zaspokojenia. Podobny problem dotyczy sektora nowoczesnych usług biznesowych (BPO i SSC), w związku z bardzo dynamicznym rozwojem w Polsce i ich lokalizacją głównie w kilku ośrodkach naszego kraju - podkreśla Andrzej Trela.

Według różnych badań, w zakładach produkujących pojazdy samochodowe, podzespoły i części do nich, „od ręki” można by przyjąć tysiące mechaników i operatorów.

W nieco innej skali rośnie problem podaży dla sektora BPO i SSC – np. do centrów informatycznych potrzeba już dziś ok. 50 tys. programistów rocznie, przy rocznej podaży ok. 14 tys. absolwentów szkół wyższych.

Cały artykuł znajdziesz tutaj.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.