Trwa nabór na przewodników po terenach postoczniowych w Gdańsku

Podczas wakacji po terenach dawnej Stoczni Gdańskiej będą oprowadzać byli pracownicy tego zakładu. Nabór na przewodników pod hasłem "Stocznia jest kobietą - projekt seniorek i seniorów" ogłosił Instytut Kultury Miejskiej w Gdańsku oraz Stowarzyszenie Arteria.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Trwa nabór na przewodników po terenach postoczniowych w Gdańsku

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

15 mar 2015 16:13


"Bardzo chcemy, żeby byli pracownicy stworzyli swoje własne opowieści i przybliżyli historię stoczni z osobistej perspektywy. Naszym celem jest pokazać w ten sposób udział kobiet i znaczenie ich pracy stoczniowej" - powiedziała PAP Anna Miler ze Stowarzyszenia Arteria.

Podkreśliła, że osoby związane ze Stocznią Gdańską są bardzo cennym źródłem informacji o historii tego zakładu.

"Jest bowiem mało materiałów dotyczących codziennej pracy w Stoczni Gdańskiej i rzadko dotyczą one innych tematów niż budowa statków. A naszym zamiarem jest opowiadać o takich aspektach życia zakładu jak np. zaopatrzenie, jedzenie w stoczni, czy obsługa administracyjna, gdzie pracowały głównie kobiety" - wyjaśniła Miler.

Czytaj też: Stoczniowcy przesuwani są do brygady karnej, bo nie chcą odejść?

Pierwsze spotkanie informacyjno-rekrutacyjne dla osób, które chcą zostać przewodnikami po dawnej Stoczni Gdańskiej zaplanowano na 20 marca w siedzibie IKM w Gdańsku.

Miler przypomniała, że oprowadzaniem po terenach dawnej Stoczni Gdańskiej, także pod kątem doświadczeń kobiet, od trzech lat zajmują się młode osoby, wolontariusze, związani z Grupą społeczną Metropolitanka.

W ramach edukacyjnego projektu "Stocznia jest kobietą" powstał już audioprzewodnik po terenach dawnej stoczni. Podstawą do jego opracowania były rozmowy z kilkudziesięcioma kobietami związanymi ze Stocznią Gdańską zawodowo, prywatnie lub z powodu działalności społeczno-politycznej.

Kolejną inicjatywą związaną z projektem "Stocznia jest kobietą" są prace nad mobilną aplikacją do zwiedzania dawnych terenów gdańskiej stoczni. Przygotowuje ją z pomocą specjalistów grupa b. pracowników firmy. Aplikacja, która ma być gotowa na początku przyszłego roku, opowie m.in. o budynkach, których już nie ma i ludziach - głównie kobietach - którzy pracowali niegdyś w stoczni.

Obszary postoczniowe obejmują około 70 hektarów położonych między Wyspą Ostrów, na której aktualnie działa Stocznia Gdańska S.A., a Śródmieściem. Tereny te przeznaczone są pod budowę nowej dzielnicy - z budynkami mieszkalnymi, biurowymi i handlowymi, o nazwie Młode Miasto. Już dziś teren ten jest stopniowo zagospodarowywany: działa tam m.in. Europejskie Centrum Solidarności sąsiadujące z historyczną stoczniową bramą i Pomnikiem Poległych Stoczniowców.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.