Trwa boom rekrutacyjny na HR-owców

Jak wynika z danych Pracuj.pl w III kwartale liczba ofert dla tych specjalistów, w porównaniu do poprzedniego roku, wzrosła aż o 60 proc. Co druga oferta była skierowana do specjalistów ds. rekrutacji - 56 proc. Jak wygląda rekrutacja rekruterów?
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Trwa boom rekrutacyjny na HR-owców

PODZIEL SIĘ


Autor: jm

27 lis 2013 12:28


Na 2. miejscu znalazły się oferty dla specjalistów ds. kadr i płac a na 3. dla osób odpowiedzialnych za szkolenia i rozwój pracowników. Od początku roku zaobserwowano też ponad dwukrotny wzrost popytu na menedżerów HR, dla których w III kwartale było ponad 800 ofert.

Jak sprawdził eRecruiter, idealny kandydat na HR-owca, oprócz kompetencji z zakresu ZZL, umiejętności interpersonalnych, powinien też dobrze orientować się w technologiach wspierających procesy rekrutacyjne i zarządzania personelem.

Najczęściej HR-owców szukały firmy z branż: bankowość, finanse, ubezpieczenia, handel i sprzedaż, przemysł ciężki oraz telekomunikacja i zaawansowane technologie. Najwięcej - spośród ponad 3,2 tys. ofert opublikowanych w trzecim kwartale na Pracuj.pl - pochodziło z województwa mazowieckiego, ale sporo również z Małopolski, Wielkopolski i Dolnego Śląska.

Idealny kandydat na HR-owca

Jak wynika z rozmów z ekspertami agencji doradztwa personalnego, które poszukują HR-owców, sposób rekrutacji tych specjalistów nie odbiega od standardowego procesu. Różnica polega na tym, że są oni bardziej wymagający, bo mają wiedzę na temat narzędzi rekrutacji i selekcji. - Zazwyczaj są świetnie przygotowani, zadają konkretne, przemyślane pytania, są otwartymi partnerami w dyskusji - mówi Monika Kulewicz z agencji HR Consulting, HR menedżer w Centrum Medycznym Vimed.

Jak podkreśla z kolei Marcin Liwacz z Grupy HRC, rekrutując rekruterów należy przede wszystkim skupić się na kompetencjach miękkich. Ważne są komunikatywność, uporządkowanie, chęć uczenia się, umiejętność pracy z klientem. Jego zdaniem idealny HR-owiec musi też być otwarty na ludzi, umieć słuchać i zadawać pytania oraz szybko i umiejętnie reagować na otrzymane informacje. Nie może też z góry oceniać ludzi, musi być wnikliwy.

- Oczywiście nie można zapomnieć o tym, by zapytać o ich motywację do pracy czy sprawdzić ich wiedzę na temat rynku pracy. Dobry rekruter musi też mieć szeroką wiedzę z zakresu zagadnień biznesowych, finansowych, makroekonomicznych - dodaje.

To czy dany kandydat będzie idealny, w dużej mierze zależy od stanowiska, na które aplikuje. Jak bowiem zaznacza Monika Kulewicz, role HR-owe są bardzo różnie zdefiniowane, zależnie od potrzeb konkretnej organizacji. - W dużych firmach funkcje HR są wyspecjalizowane. Czego innego będziemy oczekiwać od specjalisty ds. rekrutacji, czego innego od specjalisty ds. administracji personalnej, a zupełnie innych kompetencji od HR Business Partnera - mówi.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

4 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

dr.hajss 2014-02-02 22:53:24

rekruter tuż po studiach kierunkowych to nie rekruter. Może być narybkiem na speca od HR ale zanim się nim stanie, winien dłubać szeroko i wnikliwie w domenie sercu jego bliskiej, poznać nie tylko teorie ale i LUDZKA naturę, rożne środowiska pracy, upaść i powstać, używać mózgu intuicji i intelektu, słuchać ludzi, wchodzić w interakcje na różnych poziomach, wtedy jak będzie umiał czytać rózniastych a nie tylko wyniki testów i aplikacje, bedzie dostrzegał co należy i miał w sercu misyjny power, to będzie dobrym rekruterem, czyli skutecznym. Z dedykacja dla lasek i boyuff z dyplomem w szufladzie i pustostanem w czaszce ;) " bo ja jestem hr-ówa, mi sie należy, bo ja ma studia, bo ja..... " ... aby pracować z ludźmi i dla ludzi trzeba też być człowiekiem otwartym.... na drugiego człowieka - koniec słowa na niedziele ;) Bawcie się

turbomis 2014-01-31 12:49:37

.. takiej odpowiedzi się spodziewałem ;-) wszędzie obecny stereotyp. ;-) ja chcę poznać specyfikę pracy z innej perspektywy niż corpo. w którym spędziłem naście lat ...

anna 2014-01-31 12:02:31

turbomis chcesz pracować w rekrutacji a nie rozumiesz na czym polega kształtowanie ścieżki kariery i co jest ważne przy rekrutowaniu