×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Trudny rynek pracy po lockdownie. Popyt na pracę mniejszy o 1/5

  • Katarzyna Domagała-Szymonek
    KDS
  • 15 wrz 2020 12:00

Choć minęły już ponad 3 miesiące, od kiedy polski rząd ogłosił odmrażanie gospodarki, to rynek pracy w Polsce nadal ma się nie najlepiej. Z najnowszej edycji badania Grant Thornton oraz firmy technologicznej Element, wynika, że w sierpniu 2020 roku pracodawcy na 50 największych portalach rekrutacyjnych w kraju opublikowali 238,2 tys. nowych ofert pracy. Ich wartość jest dużo mniejsza, niż rok wcześniej.

Trudny rynek pracy po lockdownie. Popyt na pracę mniejszy o 1/5
Na portalach rekrutacyjnych w sierpniu 2020 roku opublikowano 238,2 tys. ofert pracy. (Fot. Pixabay)
REKLAMA
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.
  • Na portalach rekrutacyjnych w sierpniu 2020 roku opublikowano 238,2 tys. ofert pracy. To o 21,8 proc. mniej niż w analogicznym okresie rok temu. W sierpniu 2019 opublikowano 304,8 tys. ofert pracy.
  • Zdaniem ekspertów firmy doradczej, to pokazuje, że wygrzebywanie się rynku pracy z pandemii może być trudniejsze, niż się wydawało.
  • Co więcej, pracownicy zaczęli inaczej patrzeć na potencjalne miejsca pracy. Podobnie jak w czasach poprzednich kryzysów, większego znaczenia nabiera dla nich stabilność miejsca pracy.

Jak wskazują autorzy raportu, z jednej strony, jest to dużo mniejszy spadek niż w szczycie lockdownu, kiedy roczny spadek liczby ofert pracy sięgał 40-50 proc. Z drugiej jednak strony, nieco niepokojący wydaje się fakt, że sierpień był drugim miesiącem z rzędu, w którym spadki - nieznacznie, ale jednak - pogłębiły się. W czerwcu liczba ofert pracy spadała już tylko o 16,3 proc., a w lipcu o 18,9 proc.

- Wyniki te mogą więc świadczyć o pewnej stabilizacji na rynku pracy i tworzeniu się „nowej normalności”, w której popyt na pracę skurczony jest o około jedną piątą w stosunku do 2019 roku. Najbliższe miesiące pokażą czy taki stan utrzyma się, czy jednak trendy po raz kolejny się zmienią - czytamy w raporcie.

źródło: mat. pras.
źródło: mat. pras.

- W stosunku do lipca sierpień był miesiącem o niższej aktywności rekrutacyjnej pracodawców. Warto jednak zwrócić uwagę, że również w zeszłym roku z tych dwóch miesięcy to lipiec odnotował lepsze wyniki. Trudno zatem jednoznacznie wyrokować, czy mamy do czynienia z tendencją spadkową związaną z pandemią, czy też jest to po prostu drobne odchylenie w powtarzającym się co roku schemacie - komentuje wyniki raportu Maciej Michalewski, prezes w Element. Recruitment Automation Software.

Jak dodaje, pozytywną informacją są sygnały o ożywieniu gospodarki. Coraz więcej ich klientów otwiera nowe procesy rekrutacyjne lub - w przypadku agencji rekrutacyjnych - otrzymują zamówienia na realizację takich procesów. - Liczymy zatem na to, że jeśli wrzesień nie przyniesie wzrostów w stosunku do sierpnia, to przynajmniej sytuacja nie pogorszy się w sposób istotny - podsumowuje.

Za pracą do Krakowa

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Trudny rynek pracy po lockdownie. Popyt na pracę mniejszy o 1/5

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA