Top 5 dobrze płatnych stanowisk, na które brakuje w Polsce kandydatów

Za wykonywanie pracy na tych stanowiskach pracodawcy są gotowi sporo zapłacić. Mimo to trudno im znaleźć odpowiednich kandydatów. O kim mowa? Sprawdźcie.

Autor: jm 26 maj 2015 4:53

REKLAMA

HR Business Partner

Wynagrodzenie: min. 8 tys. zł brutto, maks. 10 tys. zł brutto (pracodawcy najczęściej oferują 9 tys. zł brutto)

Rosnąca waga roli HR w rozwoju organizacji i skutecznym konkurowaniu na rynku doprowadziła do pojawienia się stanowiska HR business partnera. Odpowiada za pracownika począwszy od etapu wyboru i zatrudnienia, po zdobywanie kolejnych szczebli kariery lub rozstanie z pracodawcą. Pełni rolę partnera biznesu wspierającego działy operacyjne, animatora zmian, orędownika pracowników oraz eksperta administracyjnego.

Czytaj też: Biznes potrzebuje mieć w HR-owcach partnerów

HR business partner bierze udział w ocenie pracowników, pomaga wskazać osoby charakteryzujące się wysokim potencjałem rozwoju, planuje ścieżki kariery oraz inicjuje niezbędne działania rozwojowe.

– Na tym stanowisku pracownik działu HR ma wpływ na realizację zadań poprzez budowanie motywacji, również tej finansowej. Ponieważ jego wpływ na biznes jest mierzalny, pracodawcy zwiększają liczbę HR business partnerów w swoich firmach – dodaje wyjaśnia Paweł Prociak. (Fot. Shutterstock)


Puls HR Puls HR

Top 5 dobrze płatnych stanowisk, na które brakuje w Polsce kandydatów


REKLAMA

1 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

Mirek 2015-05-26 16:02:35

Z jednej strony cieszy treść tego artykułu, z drugiej mam mieszane uczucia. Dlaczego? Już podaję przykład - osoba po 50-ce, z długoletnim stażem w HR (rekrutacja, szkolenia, administracja, itp.) łącznie z kierowaniem HR średniej firmy. Dodatkowo entuzjazm i otwartość na ludzi, zadania, realizowane ciekawe projekty ... i co. I nic. Wiele złożonych ofert, a osoby rekrutujące, sądzę, że również niektórzy pracodawcy, nie są zainteresowani. Ludzi czytajcie życiorysy i wyciągajcie wnioski. Ja mam wrażenie na stanowiskach osób rekrutujących zatrudnia się za karę. Drugi przykład. Analityk biznesowy, analityk popytu - propozycje 3 letnie doświadczenie. W takim razie pytam, gdzie i kiedy te osoby mają zdobyć doświadczenie. Przecież na takich stanowiskach potrzebna jest praktyka, wiedza o branży, osoba ta musi czuć i widzieć jak oddziałują na siebie poszczególne obszary działań firmy. Czy tego można się nauczyć w ciągu 2-3 lat? Sądzę, że tu również potrzebne jest doświadczenie, dlaczego jeszcze raz apeluję - osoby rekrutujące czytajcie życiorysy ze zrozumieniem. Życzę miłej lektury