-
- •21 lip 2022 0:01
Rynek młodych osób, inżynierów, którzy chcieliby się specjalizować w badaniach kosmosu czy eksploracji kosmosu, jest w zasadzie dzisiaj nienasycony - mówi w rozmowie z PulsHR.pl Tomasz Rożek, jedyny przedstawiciel Polski w zespole HLAG w Europejskiej Agencji Kosmicznej.

- High-Level Advisory Group for Human and Robotic Space Exploration for Europe (w skrócie HLAG), czyli Grupa Doradcza Wysokiego Szczebla ds. Ludzkiej i Robotycznej Eksploracji Kosmosu w Europejskiej Agencji Kosmicznej, została powołana przez dyrektora generalnego Europejskiej Agencji Kosmicznej. To jedna z najważniejszych na świecie instytucji zajmujących się badaniem kosmosu.
- Udział polskiego naukowca w tym projekcie będzie okazją do pokazania w Europejskiej Agencji Kosmicznej polskich sukcesów.
- - Paradoksalnie myślę, że w Europejskiej Agencji Kosmicznej mają tego większą świadomość niż w Polsce, niż w Warszawie. Rzeczywiście nasz sektor kosmiczny szybko się rozwija, szczególnie cieszy mnie to, że rozwija się ta jego prywatna część - mówi Tomasz Rożek.

Podbój i eksploracja kosmosu dla wielu jest amerykańską domeną. Jednak Stary Kontynent wydaje się tu nie pozostawać w tyle...
- Europejska Agencja Kosmiczna od wielu lat jest liderem badań kosmicznych. Sporo projektów, o których słyszymy w mediach, to są projekty europejskie albo europejskie i amerykańskie wspólne. To Europejska Agencja Kosmiczna opracowuje czy dopracowuje system lokalizacji satelitarnej Galileo, to Europejska Agencja Kosmiczna tworzy i bierze udział w najbardziej ambitnych misjach planetarnych czy księżycowych. To nie jest tak, że Europa na tę ścieżkę wchodzi, ona na tej ścieżce jest od wielu, wielu lat - podkreśla w rozmowie z PulsHR.pl Tomasz Rożek.
W jednym z wywiadów podkreślał pan, że dzięki udziałowi w tym projekcie będzie miał okazję opowiedzieć w Europejskiej Agencji Kosmicznej o polskich sukcesach.
- Paradoksalnie myślę, że w Europejskiej Agencji Kosmicznej mają tego większą świadomość niż w Polsce, niż w Warszawie. Rzeczywiście nasz sektor kosmiczny szybko się rozwija, szczególnie cieszy mnie to, że rozwija się ta jego prywatna część.


KOMENTARZE (1)