PARTNERZY PORTALU

To zawód na czasie. Jak zostać instalatorem pomp ciepła

  • KDS
  • 28 lis 2022 15:47

Rosnące zainteresowanie ogrzewaniem domu pompą ciepła przełożyło się na ogromne zainteresowanie monterami tych instalacji. Osoby posiadające odpowiednie kwalifikacje i doświadczenie są na wagę złota. Jak więc zostać instalatorem pomp ciepła?

To zawód na czasie. Jak zostać instalatorem pomp ciepła
Od 2011 do 2021 r. liczba sprzedanych pomp wzrosła aż pięćdziesięciokrotnie. (Fot. Pixabay)
REKLAMA
  • Od 2011 do 2021 r. liczba sprzedanych pomp ciepła wzrosła aż pięćdziesięciokrotnie. Wszystko wskazuje na to, że taka tendencja się utrzyma.
  • Międzynarodowa Agencja Energetyczna przewiduje, że w 2050 r. ta forma ogrzewania będzie dominującą na świecie.
  • Dynamicznie rozwijający się rynek pomp ciepła coraz bardziej potrzebuje wykwalifikowanych specjalistów – od inżynierów, przez pracowników produkcji po monterów.

- Odpowiednio przygotowani instalatorzy pomp ciepła są rozchwytywani. Z pewnością mogą liczyć na wiele zleceń i dobre zarobki. To zawód na lata. Trzeba jednak pamiętać, że kluczowe jest odpowiednie przygotowanie i doświadczenie – podkreśla Paweł Poruszek, prezes Euros Energy, firmy propagującej nowoczesną energetykę oraz producenta ekologicznych rozwiązań instalacyjnych. 

Dodaje też, że swoje robi również wzrost zainteresowania odnawialnymi źródłami energii. Coraz więcej osób inwestuje w ten rodzaj grzania domu. Potrzeba więc coraz więcej instalatorów. 

Jak zostać monterem pomp ciepła?

Ta dziedzina ma swoją specyfikę. Aby dobrze wykonać instalację pompy ciepła, nie wystarczy przyswoić kilka podstawowych informacji. Niezbędne są profesjonalne kwalifikacje. Nierzadko zdarzają się bowiem sytuacje, kiedy niewłaściwie przeprowadzony montaż przynosi bardzo negatywne, dotkliwe dla użytkownika skutki, takie jak niedogrzanie pomieszczeń, zwiększone koszty eksploatacji, zbyt duża wilgotność w domu czy podatność pompy na awarie. Klienci coraz częściej szukają więc instalatorów, którzy są w stanie udokumentować swoje kwalifikacje.

Obecnie monter pomp ciepła może zdobyć dwa takie obiektywne – niezwiązane z konkretnymi producentami – certyfikaty.

Czytaj więcej: Rewolucja w urzędach pracy. To koniec pośredniaków, jakie znamy

Pierwszy z nich wystawiany jest przez Europejski System Szkoleń i Certyfikacji Instalatorów Pomp Ciepła (EUCERT). Konieczne jest w tym wypadku przedstawienie doświadczenia zawodowego, ukończenie 40-godzinnego szkolenia oraz zdanie egzaminu. Instalator otrzymuje wówczas certyfikat EUCERT, który uznawany jest na poziomie europejskim. Takie szkolenia w naszym kraju prowadzi Polska Organizacja Rozwoju Technologii Pomp Ciepła.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: To zawód na czasie. Jak zostać instalatorem pomp ciepła

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA