×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

To pytanie na rozmowie o pracę padnie na pewno. Lepiej nie oszukuj

Urodzenie dziecka i urlop macierzyński, dłuższa choroba, urlop sabatowy. Powodów przerw w naszym zawodowym życiu może wiele. Nieważne, co było powodem, zawsze powinniśmy umieć wyjaśnić, skąd taka przerwa się wzięła w naszym CV. Tym bardziej, że rekruter o przerwę na pewno zapyta.

To pytanie na rozmowie o pracę padnie na pewno. Lepiej nie oszukuj
Waga luki w CV zależy przede wszystkim od stanowiska, na które prowadzony jest proces rekrutacyjny (fot. Shutterstock)
REKLAMA
  • Jak wyjaśnia Marta Kozieł, senior HR Specialist w agencji rekrutacyjnej Antal, waga luki w CV zależy przede wszystkim od stanowiska, na które prowadzony jest proces rekrutacyjny i momentu w karierze zawodowej kandydata.
  • Każda luka rozpatrywana powinna być inaczej przez rekrutera i inaczej tłumaczona przez kandydata.
  • Jednym ze sposobów na pozbycie się luk w zatrudnieniu jest odpowiedni zapis dat. Jeśli taki okres trwał tylko kilka miesięcy, można pominąć te miesiące poprzez wpisanie pełnych lat. Trzeba jednak pamiętać o tym, by nie wydłużać terminów zatrudnienia - takie oszustwo może przynieść Ci więcej kłopotów niż korzyści.

Choroba, urlop macierzyński, zagraniczny wyjazd, doszkalanie - powodów "białych plam" w dokumentach rekrutacyjnych może być wiele. Dobry rekruter przerwy w pracy zawodowej zauważy na pewno. Dobrze przygotowany do rozmowy kandydat powinien bez problemu poradzić sobie z pytaniem, co robił przez określony czas. Co najważniejsze bowiem, przerwa nie pozbawia nas szans na pozytywne zakończenie procesu rekrutacyjnego. 

Można oczywiście sprytnie obejść miesięczne luki w pracy - poprzez odpowiedni zapis dat. Jeśli w danym roku przez 3 lub 4 miesiące nie pracowaliśmy, można wpisać pełne lata. Pamiętać należy jednak o niezakłamywaniu rzeczywistości i nie wydłużaniu terminów zatrudnienia. W przypadku dłuższych przerw nie warto kombinować i postawić przede wszystkim na szczerość. 

Waga luki zależy od stanowiska

Jak wyjaśnia Marta Kozieł, senior HR Specialist w agencji rekrutacyjnej Antal, waga luki w CV zależy przede wszystkim od stanowiska, na które prowadzony jest proces rekrutacyjny i momentu w karierze zawodowej kandydata.

- Naturalne są przerwy w zatrudnieniu w trakcie studiów, bo wtedy studenci eksperymentują, podejmują się różnych prac czy staży w poszukiwaniu swojej wymarzonej pracy. W przypadku ubiegania się o stanowisko specjalistyczne lub menedżerskie ważne jest szczere uargumentowanie, z czego wynika luka. Dla działów HR zrozumiałe są sytuacje życiowe, takie jak przeprowadzka do innego miasta czy kraju, okres macierzyństwa, sabbatical leave lub inne sytuacje losowe - wyjaśnia.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: To pytanie na rozmowie o pracę padnie na pewno. Lepiej nie oszukuj
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • As 2021-10-18 20:09:55

    zawracanie głowy, rekruterzy chcą wiedzieć za dużo, a tego co najbardziej interesuje kandydatów czyli wysokości zarobków, nie podają.

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA