×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

To podstawowy błąd podczas rekrutacji. A jest narzędzie, które pomaga zatrzymać pracowników

 • Justyna Koc
  jk
 • 1 gru 2021 16:35

Pracodawcy często zapominają o tym, jak ważny jest proces wspierania i aklimatyzacji nowych członków zespołu w „obcym” środowisku pracy, i że pierwsze wrażenie można zrobić tylko raz. Zapominają też, jak bardzo kosztowny jest to proces.

To podstawowy błąd podczas rekrutacji. A jest narzędzie, które pomaga zatrzymać pracowników
Bezpośredni przełożony powinien poświęcić czas na rozmowę z nowym pracownikiem i dokładnie wyjaśnić, jakie obowiązki czekają na niego na danym stanowisku (Fot. Shutterstock)
REKLAMA
 • Rekrutacja w firmach bardzo często kończy się na tym, że nowy pracownik jest oprowadzany po firmie, przełożony przekazuje mu podstawowe informacje o czekających obowiązkach i dalej „nowy” jest pozostawiony sam sobie. To błąd. 
 • Onboarding warto zacząć od podstaw i skupić się na „metodzie” nazwanej 4C - nazwa podchodzi od najważniejszych obszarów, z którymi spotyka się nowy pracownik: compliance, clarification, culture, connection.
 • Przygotowanie nowego członka zespołu do pełnienia obowiązków jest aż 7 razy droższe niż sama rekrutacja i kosztuje firmę niemal 7-krotność przeciętnego wynagrodzenia w Polsce.

Firmy prześcigają się w wynajdywaniu nowych technik rekrutacyjnych, dzięki którym mogą ściągnąć do siebie ekspertów i młode talenty, które coraz częściej okazują się niezbędne w utrzymaniu przewagi rynkowej. Niestety rekrutacja zazwyczaj kończy się na tym, że nowy pracownik pojawia się pierwszego dnia w biurze, jest oprowadzany po firmie, przełożony przekazuje mu podstawowe informacje o czekających obowiązkach i dalej „nowy” jest pozostawiony sam sobie.

Pracodawcy często zapominają o tym, jak ważny jest proces wspierania i aklimatyzacji nowych członków zespołu w „obcym” środowisku pracy, i że pierwsze wrażenie można zrobić tylko raz. To, jak pracownik odbierze swoje pierwsze dni w nowej pracy, może wpływać na jego motywację i efektywność.

Ponadto z wyliczeń Gamfi wynika, że całkowity koszt 3-miesięcznego wdrożenia pracownika zarabiającego średnią krajową wynosi 40 395 zł. Na sumę składają się: sprzęt do pracy, szkolenia, badania lekarskie, wynagrodzenia osób zaangażowanych w proces onboardingu czy wynagrodzenie nowego pracownika (który w czasie swojego okresu próbnego pobiera pensję, ale nie jest jeszcze efektywny na swoim stanowisku). W sumie, przygotowanie nowego członka zespołu do pełnienia jego obowiązków kosztuje firmę niemal 7-krotność przeciętnego wynagrodzenia w Polsce i jest aż 7 razy droższe niż proces rekrutacji.

- W przypadku firm zatrudniających pracowników droższych, np. programistów, koszty wdrożenia są kilkukrotnie wyższe i sięgają kilkunastu milionów złotych - zwraca uwagę Adrian Witkowski, prezes Gamfi.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (3)

Do artykułu: To podstawowy błąd podczas rekrutacji. A jest narzędzie, które pomaga zatrzymać pracowników

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • Tom 55 2021-11-15 11:10:41

  U mnie w firmie mam stałą obsadę już kilkanaście lat od pracowników fizycznych do biurowych około 55 osób i nikt się nie zwalnia ale podstawą to dobre zarobki urlopy kasa na święta i prawdziwe umowy o pracę i atmosfera ja tak na prawdę nawet mogę sobie pozwolić na wyjazd na miesiąc na wczasy zaufany kierownik i dyrektor wszystkiego dopilnuje

 • Bubu 2021-11-15 11:07:54

  Dlatego to ja jestem twoim szefem a nie odwrotnie

 • Piotr 2021-11-15 09:16:44

  Dlatego nie mają pracowników cymbały.

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA