To ostatni dzwonek by skorzystać z unijnej kasy i założyć firmę

Osoby bezrobotne i nieaktywne zawodowo z woj. opolskiego mogą się starać o unijną pomoc na założenie firmy. Za ponad 9,5 mln zł z trzech unijnych projektów może powstać w sumie blisko 180 firm.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

To ostatni dzwonek by skorzystać z unijnej kasy i założyć firmę

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

19 sie 2014 18:17


Pieniądze na dotacje, które będą przyznawane w ramach trzech realizowanych właśnie projektów, pochodzą z unijnego Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Zastępca dyrektora Departamentu Koordynacji Programów Operacyjnych w opolskim urzędzie marszałkowskim Agnieszka Okupniak zaznaczyła, że w związku z kończącą się unijną perspektywą finansową, to ostatnia możliwość pozyskania wsparcia z unijnych pieniędzy na założenie firmy w latach 2007-2013.

Czytaj też: Czy warto starać się o dotacje z UE na działalność gospodarczą?

O dotacje mogą się starać osoby bezrobotne i nieaktywne zawodowo w wieku 18-30 lat lub powyżej 50. roku życia, a także osoby niepełnosprawne, długotrwale bezrobotne czy mieszkające na terenach wiejskich.

Czytaj też: Zwalniani pracownicy nie szukają nowego szefa - wolą założyć własny biznes

Dotacje rozdzielane będą w ramach projektów prowadzonych przez Uniwersytet Opolski, Stowarzyszenie Promocja Przedsiębiorczości oraz firmę Consultor. W sierpniu w całym regionie odbywa się cykl spotkań organizowanych przez opolską sieć punktów informacyjnych funduszy europejskich dla osób zainteresowanych tymi dotacjami. We wtorek takie spotkanie odbyło się w Opolu.

„Zainteresowanie tą formą unijnego wsparcie było tak duże, że spotkanie w Opolu trzeba było zorganizować w dwóch turach" - powiedziała Okupniak.

Każdy z trzech projektów wart jest ponad 3 mln zł; przewiduje udzielenie dotacji na założenie firmy w wysokości do 40 tys. zł dla 60 osób. Pieniądze te mogą zostać przeznaczone np. na zakup sprzętów, wynajem czy remont pomieszczeń niezbędnych do prowadzenia działalności.

Przyszli przedsiębiorcy mogą też liczyć na tzw. wsparcie pomostowe. Ma być ono wypłacane - w zależności od projektu - przez 6 do 12 miesięcy na pokrycie kosztów prowadzenia działalności w pierwszym okresie, np. opłacenie składek ZUS czy obsługę księgową. Wysokość tej pomocy - w zależności od projektu - ma wynieść między 800 a 1000 zł miesięcznie. „Na początku działalności nie zawsze są środki na opłacenie bieżących zobowiązań typu ZUS. Stąd ta pomoc" - dodała Okupniak.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.