×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

To oni są teraz najgorętszym towarem na rynku pracy. Wzrost o 200 procent!

 • KDS
 • 29 mar 2022 13:45

Wzrost zapotrzebowania firm na specjalistów IT wywołał reakcję łańcuchową. Wraz z nim w górę - o blisko 200 procent - poszło również zapotrzebowanie na rekruterów wyłapujących nowych pracowników w tym sektorze. Jakie perspektywy ma przed sobą IT? Niezmiennie od lat - bardzo optymistyczne.

To oni są teraz najgorętszym towarem na rynku pracy. Wzrost o 200 procent!
W porównaniu IV kwartału 2019 roku do IV kwartału 2021 zapotrzebowanie na rekruterów w IT wzrosło aż o 195 proc.(fot. Unsplash/Faizur Rehman)
REKLAMA
 • Przyspieszone procesy digitalizacji i automatyzacji, które rozkręciła pandemia COVID-19, w najbliższym czasie nabiorą jeszcze większego znaczenia. Popyt na specjalistów IT osiągnie rekordowy poziom.
 • A uzupełnienie luk nie będzie proste. Firmy będą musiały sprostać rosnącym wymaganiom kandydatów, którzy oczekują atrakcyjniejszych wynagrodzeń, możliwości pracy zdalnej, wyboru formuły zatrudnienia.
 • W ślad za wzrostem liczby rekrutacji w IT znacząco zwiększyło się także zapotrzebowanie na rekruterów w tym sektorze. W porównaniu IV kwartału 2019 roku do IV kwartału 2021 jest to skok o aż 195 proc.
 • Sytuacja na rynku pracy, presja płacowa i wyzwania rekrutacyjne będą jednymi z wielu tematów poruszonych podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego. Wydarzenie odbędzie się pod koniec kwietnia w Katowicach, a rejestracja na nie trwa. Szczegóły w linku TUTAJ.

Z raportu firmy doradczej Grafton Recruitment „Raport Wynagrodzeń IT” wynika, że rynek IT przyciąga coraz więcej osób zainteresowanych pracą w branży. Nie powinno nas to dziwić, mówimy o branży, w której w ostatnich latach widoczny jest konsekwentny wzrost płac.

Według danych z raportu Grafton Recruitment średnia wynagrodzenia we wszystkich specjalizacjach w sektorze IT wzrosła o 13,4 proc. Dla kandydatów liczy się już jednak nie tylko atrakcyjne wynagrodzenie, ale również elastyczne podejście firm do trybu i formy współpracy – obecnie już 67 proc. ogłoszeń na specjalistycznych portalach IT to oferty z możliwością pracy zdalnej.

- W 2022 roku to specjaliści IT będą dyktować warunki zatrudnienia, a firmy będą musiały im sprostać. Możliwość pracy zdalnej praktycznie na całym świecie otwiera dla nich zupełnie nowe perspektywy. Rośnie więc nie tylko liczba ofert, ale również proponowane kandydatom stawki i elastyczne formy zatrudnienia. Honoraria w obcej walucie czy możliwość rozliczeń podatkowych poza krajem jest benefitem nie do przecenienia – komentuje Joanna Wanatowicz, dyrektor Grafton Recruitment.

Developerzy na czele listy

Z raportu wynika, że obecnie największy popyt na poszczególne role w IT utrzymuje się w grupie wysoko wykwalifikowanych specjalistów software development. Prym wiodą obiektowe języki programowania, takie jak Java, C# czy Python.

Jak wylicza Michał Kramek, senior data analyst w Grafton Recruitment, w porównaniu z analizą Grafton Recruitment z roku 2018, stawki dla programistów Java, C# czy Python wzrosły średnio o 40 proc.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (6)

Do artykułu: To oni są teraz najgorętszym towarem na rynku pracy. Wzrost o 200 procent!

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • Sven 2022-03-31 14:43:53

  Ja za miesiąc zmieniam pracę i będę miał dokładnie o polowę większą stawkę niż ta która mam teraz. Mam unikatowe skille których się uczyłem długie lata. Firmy zabijają się o kandydatów i wręcz mają żal, że nie chcesz u nich pracować.

 • matrix 2022-03-30 13:27:22

  A poco myślicie obce języki w pl a no poto żeby wychowywać kolejne pokolenia zagranicznych niewolników zarobkowych taka prawda jakoś niemcy nie uczą się polskiego u siebie.G...o się zmieniło i g...o się zmieni tkwimy w nowoczesnej komunie niewolnictwa i wyzysku bendąc w uni a o dochodach owiele mniejszych.Jak co roku pisanie w kosmos ile to nie zarabiamy może tak ale to jakieś jednostki reszta zjadaczy chleba g...o zarabia.Korporacje to niewolnictwo i inwigilacja w nowym wydaniu.

  • Citizen 2022-03-30 14:23:56

   Naucz się po polsku pisać, to nie będziesz narzekał.

 • Riddick 2022-03-29 19:16:41

  Hm...od 33 lat mamy w Polsce rynkową gospodarkę-kapitalizm, jakby coś nie pasowało, to emigrować, emigrować i jeszcze raz emigrować... :)

 • Dick 2022-03-29 17:32:04

  Pracowałem w tym korpogównie 20 lat. Nigdy więcej. Gówniana kasa za ciągle podnoszenie kwalifikacji i mamienie ,,jak jest wspaniałe,, a będzie cudownie. Fajne na 2 lata dla zaczynających pierwszą pracę.

  • Marcin z Korpo 2022-03-30 09:39:37

   To prawda co piszesz, ale dodałbym jeszcze to, że ciągle oczekują od każdego z nas, że będziemy w miarę upływu czasu i przyjmowaniu licznych szkoleń korporacyjnych, będziemy gotowi i chętni także na awanse w korporacji. Należy pamiętać, że te awanse są nie zawsze atrakcyjne pod względem nowych obowiązków, które będziemy wykonywać, ponieważ duża liczba obowiązków "tych starych" dalej pozostaje do wykonania razem z tymi nowymi. I jeszcze jedno "Zarząd z Korporacji" plus "Kierownictwo oddziałowe" ciągle mówią, że "my jesteśmy dla Was" oraz to, że "Miejcie na uwadze słowa, że będzie lepiej i to niedługo". Pozdro dla kumatych.

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA