• 22 proc. przedsiębiorców, którzy planują geograficzny rozwój swoich firm, jako rozważaną lokalizację wskazało Wrocław. – wynika z raportu „Potencjał inwestycyjny Wrocławia” przygotowanego przez Antal i CBRE.
• To daje miastu drugą pozycję, za Warszawą, wśród najbardziej atrakcyjnych miejsc dla biznesu.
• Do stolicy Dolnego Śląska najbardziej przyciąga inwestorów dostępność pracowników (7,8 pkt. w 10-stopniowej skali), w szczególności z branży IT.
- Wrocław jest jedną z najbardziej atrakcyjnych lokalizacji do pracy dla specjalistów i menedżerów. To dobra informacja zarówno dla firm, które już ulokowały swoje oddziały w stolicy Dolnego Śląska, jak i dla inwestorów, którzy myślą o ulokowaniu w tym mieście swojego biznesu. Wrocław dysponuje ogromnym potencjałem zarówno w kontekście wiedzy i doświadczenia pracujących tu specjalistów, infrastruktury jak i wsparcia władz lokalnych. W ciągu kilku ostatnich lat zakończone zostały duże inwestycje infrastrukturalne, które zdecydowanie poprawiły jakość życia mieszkańców miasta i usprawniły prowadzenie biznesu – mówi Michał Wolski, branch manager Antal we Wrocławiu.
- Do regionu ciągnie zwłaszcza firmy z branż IT, finansów, automotive czy SSC, ponieważ mogą liczyć na pozyskanie kompetentnych specjalistów i na solidne zaplecze akademickie - dodaje.
Do Wrocławia po specjalistów ds. IT i finansów
W opinii przedsiębiorców Wrocław to dobra lokalizacja biznesowa przede wszystkim z uwagi na dostęp do wykwalifikowanej kadry w przyszłości. Potencjał edukacyjny rozumiany jako dostępność przyszłych pracowników zajął pierwsze miejsce wśród ocenianych aspektów (7,8 pkt.). Warto podkreślić, że co dziesiąty student w Polsce studiuje na jednej z 32 uczelni znajdujących się w województwie dolnośląskim (źródło: GUS).
Obecnie dla firm na wagę złota jest dostępność wykwalifikowanego personelu w poszczególnych obszarach zawodowych. Zdaniem przedsiębiorców, w stolicy Dolnego Śląska najłatwiej o kadry średniego i wyższego szczebla z obszaru IT (7 pkt.), co jest wynikiem lepszym niż średnia ogólnopolska wynosząca 6.6 pkt., oraz posiadających kompetencje analityczne i finansowe (7 pkt.).
Duży potencjał kadrowy wynika z ogromnej liczby firm zatrudniających takich kandydatów.
– Są tutaj zarówno modne start-upy, jak i firmy spoza branży IT, oferujące najczęściej bardzo atrakcyjne warunki zatrudnienia. One przyciągają nie tylko programistów i innych specjalistów IT z samego Wrocławia, ale również mieszkających w innych częściach Polski. Konkurencja o specjalistów w całym kraju jest bardzo duża, co sprawia, że dostępność kandydatów zależy w głównej mierze od ciekawych projektów, sprawnie przeprowadzonego procesu rekrutacyjnego oraz elastyczności organizacji. A potencjał rozwojowy Wrocławia ciągle rośnie, miasto regularnie przyciąga inwestorów, którzy osadzają tu swoje centra R&D, nowe oddziały firm, czy też centra SSC zatrudniające specjalistów IT. Prognozuję, że ten trend utrzyma się przez najbliższe lata – mówi Katarzyna Lica, team leader & senior consultant, Antal IT Services.
Dobra jakość wrocławskiego życia
Jak wynika z raportu Antal, stolica Dolnego Śląska to doskonałe miejsce do życia nie tylko dla studentów, ale i przedsiębiorców. Ten aspekt został oceniony na 7,7 pkt. w 10-stopniowej skali, co jest też lepszym wynikiem niż średnia dla całej Polski (7,3 pkt.). W szczególności kadra zarządzająca zwróciła uwagę na ofertę kulturalną oraz ofertę handlową.
Wielu inwestorów bierze pod uwagę jakość życia w danym mieście, dzięki czemu mogą oszacować czy okolica pomoże im przyciągnąć nowych pracowników.
– Za wysoką ocenę jakości życia we Wrocławiu odpowiadają oferta kulturalna, potężna baza akademicka, a także szeroka oferta handlowa. Wrocław jest miastem z wysokim nasyceniem nowoczesnej powierzchni handlowej w przeliczeniu na mieszkańca. Warto również wspomnieć, że stolica Dolnego Śląska jest na drugim miejscu, zaraz po Warszawie, biorąc pod uwagę tempo wzrostu populacji. Widać tutaj również wysoki wkład władz miasta, ponieważ Wrocław w badaniu Forbesa z 2016 roku został uznany za najbardziej przyjazne miasto do prowadzenia biznesu w Polsce – mówi Piotr Pikiewicz, starszy konsultant, research & consultancy, CBRE.
Duża konkurencja zaletą dla przyszłego inwestora
Firma, która myśli o lokalizacji swojego biznesu w wybranym mieście, zawsze sprawdza jak duża konkurencja w nim panuje. W przypadku Wrocławia respondenci ocenili ten aspekt na 6,8 pkt. Wskaźnikiem było nasycenie rynku firmami konkurencyjnymi, gdzie 0 oznacza brak konkurencji, a 10 – praktycznie wszystkie firmy konkurencyjne są obecne w lokalizacji.
Eksperci Antal zwracją uwagę, że we Wrocławiu powstał specyficzny ekosystem, który z konkurencji uczynił zaletę przynoszącą korzyści wszystkim uczestnikom rynku.
– Wrocław to najlepiej wyprofilowana i wyspecjalizowana biznesowo przestrzeń w Polsce. Silna koncentracja na R&D, IT i technologiach przyciąga zarówno inwestorów, jak i kandydatów. Marki obecne we Wrocławiu silnie wspierane przez inicjatywy samorządowe oraz napędzane silnymi zasobami edukacyjnymi stworzyły swoiste środowisko zdolne do replikowania kompetencji w zdumiewającym tempie. Obecność wielu firm o podobnym profilu okazuje się największą zaletą w kontekście potencjału biznesowego – mówi Karolina Korzeniewska, account executive Europe, Antal SSC/BPO.
Miasto studentów
We Wrocławiu jest 26 uczelni wyższych (publicznych i niepublicznych). Studiuje na nich blisko 120 tys. studentów. Co roku studia wyższe kończy około 32 tys. absolwentów. Coraz większa liczba osób przyjeżdża tu na studia, kształci się i zostaje.
Według raportu PwC (2015 – Raport o metropoliach) poziom edukacji we Wrocławiu jest bardzo dobry. Tak naprawdę nieznacznie wyprzedza go w tej kwestii jedynie Warszawa. Raport PwC wskazuje Wrocław jako miasto z najlepszą zdawalnością matur w Polsce.
*Raport „Potencjał inwestycyjny Wrocławia” jest czwartą publikacją w ramach projektu badawczego zainicjowanego przez Antal „Business Environment Assessment Study”.
Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

KOMENTARZE (0)