PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

To koniec spadków bezrobocia w Polsce

  • Autor: PAP/JP
  • 23 wrz 2022 13:45

Dalszego spadku bezrobocia nie będzie ze względu na czynniki sezonowe, ale także ze względu na pogarszającą się koniunkturę wśród firm – powiedział ekonomista Banku Pekao Karol Pogorzelski.

To koniec spadków bezrobocia w Polsce
Dalszego spadku bezrobocia w Polsce nie będzie (fot. Shutterstock)
REKLAMA

Jak podał GUS w piątek, stopa bezrobocia w sierpniu wyniosła 4,8 proc. wobec 4,9 proc. w lipcu. Liczba bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy wyniosła w sierpniu 806,9 tys. wobec 810,2 tys. w lipcu.

"Prognozowaliśmy spadek bezrobocia do 4,8 proc. w sierpniu, ale dalszego spadku już nie będzie, choćby z powodów czysto sezonowych. Kończy się lato, które jest zwykle okresem najniższego bezrobocia, a zimą ten wskaźnik jest zwykle o 0,5 pkt. proc. wyższy. Więc można się spodziewać, że do końca roku bezrobocie będzie rosło mniej więcej do 5,3-5,4 proc." - powiedział ekonomista Banku Pekao Karol Pogorzelski.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Czytaj też: Bezrobocie będzie niskie. Przynajmniej do końca roku

Dodał, że na ten sezonowy wzrost bezrobocia może się jeszcze nałożyć pogorszenie koniunktury wśród firm, które widać w badaniach GUS. Firmy deklarują mniejszą chęć zatrudniania i większą gotowość do zwalniania.

"Ten wpływ nie będzie głęboki, bo polski rynek pracy jest zaskakująco mocny i odporny na spowolnienie, ale taki efekt zapewne się pojawi. Zwłaszcza, kiedy firmy dostaną nowe cenniki, dotyczące np. energii elektrycznej, i pojawi się zagrożenie utratą rentowości. Wtedy może dojść do zwolnień, choć nie będzie to duży efekt. Nie ma mowy o powrocie do początku XXI wieku, jak w przypadku inflacji czy stóp procentowych, tylko raczej można oczekiwać wzrostu bezrobocia do ok. 6 proc. na jesieni przyszłego roku. Choć istnieje ryzyko, że może być ono wyższe" - stwierdził Karol Pogorzelski.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: To koniec spadków bezrobocia w Polsce

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA
  • PARTNER SERWISU partner portalu

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA